4 years ago

Ostatnio obejrzałem #66 - "Platforma"

Netflix zasłynął świetnymi propozycjami serialowymi, przez długi czas miał jednak problem z jakością własnych produkcji filmowych. W zeszłym roku to się zmieniło miedzy innymi za sprawą "Irlandczyka" czy "Dwóch papieży", ten rok zapowiada się równie owocny w wartościowe produkcje platformy streamingowej, jedną z nich jest hiszpański film "Platforma" w reżyserii Galder Gaztelu-Urrutia. Ten klaustrofobiczny klimat niczym z "Cube" i niewyjaśniona historia jak u Kafki, zostawia widza z większą ilością pytań niż odpowiedzi.

00.jpg
Źródło zdjęcia: materiały promocyjne za serwisem imdb.com

Betonowa płyta z jedzeniem zjeżdża w dół w wielopoziomowym więzieniu. Dla osadzonych zamkniętych na najniższych piętrach pozostaną tylko resztki — albo głód i rozpacz.

Wielopoziomowe więzienie, na każdym poziomie osadzonych jest dwóch więźniów, raz dziennie przez otwór w środku celi zjeżdża w dół platforma wypełniona jedzeniem. Doskonałe dania przygotowane są i podane z klasą przez mistrzów kucharskich na poziomie zero, platforma z jedzeniem zatrzymuje się na każdym piętrze tylko na dwie minuty, a więźniowie nie mogą zatrzymać żadnego jedzenia dla siebie, w związku z tym w więźniach na wyższych piętrach odzywają się zwierzęce instynkty, zjadają przez dwie minuty, znacznie więcej niż potrzebują żeby przeżyć. Każdy kolejny poziom niżej ma coraz mniej jedzenia, osadzeni około 50 poziomu muszą zadowolić się już wyłącznie resztkami, a jeszcze niżej jest jeszcze gorzej. Każdy z więźniów osadzony jest na danym poziomie przez miesiąc, a później może obudzić się na niższym lub na wyższym poziomie. Nikt dokładnie nie wie ile jest poziomów, bo z tych najniższych rzadko kto wraca po miesiącu osadzenia.

01.jpg
Źródło zdjęcia: materiały promocyjne za serwisem imdb.com

Główny bohater Goreng (Ivan Massagué) dobrowolnie zgodził się na osadzenie w zamian za dyplom po sześciu miesiącach. Kiedy budzi się po raz pierwszy na poziomie 48 jego współwięźniem jest Trimagasi (Zorion Eguileor), doświadczony więzień, który już na nie jednym poziomie był. Poprzedni miesiąc spędził na poziomie 138, czego nie przeżył jego towarzysz z celi. Kilka miesięcy pozwoliły mu opanować reguły panujące w "dziurze" i się do nich przystosował. Swoim doświadczeniem dzieli się z nowo przybyłym, ale kiedy w kolejnym miesiącu budzą się na poziomie 176 Trimagasi pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Gdy platforma z jedzeniem do nich zjeżdża to nie ma tam nawet najdrobniejszych okruszków, muszą więc miesiąc przeżyć bez jedzenia albo... zjadając siebie nawzajem. Goreng przeżył tę próbę i kolejny miesiąc spędza na 33 dość bezpiecznym poziomie.

03.jpg
Źródło zdjęcia: materiały promocyjne za serwisem imdb.com

Osadzona z Goreng'iem na 33 poziomie Imoguiri (Antonia San Juan) pracowała wcześniej dla "administracji", ale dopadły ją wyrzuty sumienia i sama się osadziła w "dziurze" z nadzieją na zmianę systemu. Od początku, każdego dnia próbuje prośbami, a później krzykiem namówić osadzonych z poziomu niżej, żeby szanowali jedzenie i jedli tylko tyle ile ile potrzeba do przeżycia, niestety nic sobie nie robią z jej próśb. Dopiero groźby Goreng'a, że będzie im srał do jedzenia skutkują. Zadowolona Imoguiri mówi, że teraz trzeba przekonać tych wyżej, na co Goreng odpowiada, że nie potrafi "srać do góry", więc nie mają żadnych argumentów.

02.jpg
Źródło zdjęcia: materiały promocyjne za serwisem imdb.com

"Dziura" jest alegorią hierarchiczności naszego społeczeństwa i klas społecznych, według rządzących wszyscy dostają to samo, ale prawda jest taka, że jednostki wyżej postawione w hierarchii zabierają dla siebie zawsze więcej niż ci niżej postawieni, dzieje się tak dlatego, że prawdopodobnie wcześniej byli na niższej drabince i chcą nachapać się na zapas, w obawie, że jak w tym filmie po miesiącu będzie zmiana miejsc.

Moja ocena filmu 8/10

Oczywiście jest to moja subiektywna ocena, każdy ma prawo do własnej, dlatego polecam obejrzeć ten film i samemu wyrobić sobie własne zdanie. A jeżeli widziałaś/eś już ten film to chętnie poznam Twoją ocenę.Pierwotnie opublikowano na LesioPM. Blog na Hive napędzany przez dBlog.

  • 64Upvotes
  • $2.23Reward
  • 1Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments