8 months ago

Zdarzyło to się... 82 lata temu. Powstanie Volkswagenwerk

Na osobiste polecenie Adolfa Hitlera utworzona została w dniu 28 maja 1937 roku państwowy zakład motoryzacyjny, pod nadzorem Deutsche Arbeitsfront (DAF, Niemiecki Front Pracy), który nazwano Gesellschaft zur Vorbereitung des Deutschen Volkswagens mbH, jeszcze w tym samym roku zmieniono jej nazwę na Volkswagenwerk (czyli zakład produkujący samochód dla ludu). Jednakże historia projektu "samochodu dla ludu" sięga początku lat trzydziestych XX wieku, kiedy to "przedsiębiorstwo Zündapp zwróciło się do Ferdinanda Porsche o przygotowanie projektu taniego samochodu. Ukryto go pod nazwą Type 12. Rozwinięciem tego projektu była współpraca z przedsiębiorstwem NSU, która zaowocowała prototypem Type 32. W 1933 roku Ferdinand Porsche poznał Adolfa Hitlera, który zażyczył sobie, by Porsche stał się nadwornym konstruktorem ówczesnych Niemiec". W kwietniu 1934 roku po wielu prototypach Porsche zaprezentował niemieckiemu rządowi projekt legendarnego Garbusa.

vw.jpg

Początkowo zarządzany przez DAF, działająca pod nadzorem NSDAP, Volkswagen miał swoją siedzibę w Wolfsburgu. Oprócz ambitnej kampanii na rzecz budowy sieci autostrad i dróg dojazdowych w całych Niemczech, celem Hitlera był rozwój i masowa produkcja przystępnego cenowo, ale w miarę nowoczesnego pojazdu, którego cena sprzedaży miała być mniejsza niż 1000 Reich marek (czyli około 140 ówczesnych dolarów). W 1938 roku podczas zjazdu NSDAP Hitler zadeklarował: "Ten samochód został zbudowany z myślą o szerokich masach. Jego celem jest zaspokojenie ich potrzeb transportowych i ma im dać radość". Wkrótce KdF-wagen (Kraft-durch-Freude)-wagen ("Siła-przez-zabawę") został po raz pierwszy zaprezentowany na berlińskich targach motoryzacyjnych w 1939 roku, w tym samym roku rozpoczęła się II wojna światowa, co tylko na chwilę powstrzymało motoryzacyjne ambicje Hitlera. "Oficjalna produkcja KdF-wagena (późniejszego Volkswagena) w wersji cywilnej („garbusa”) rozpoczęła się w dniu 11 lipca 1941 roku i zakończyła w dniu 7 sierpnia 1944 roku. Zakłady wykorzystywały robotników przymusowych i więźniów obozów, w tym Arbeitsdorf". Wyprodukowano w tym czasie łącznie 630 samochodów. Po zakończeniu wojny, zrujnowaną fabrykę Volkswagena alianci wykorzystali do reanimacji niemieckiego przemysłu samochodowego, "we wrześniu 1945 roku na potrzeby armii brytyjskiej."

Bundesarchiv_Bild_146II-732,_Erholung_am_Flussufer.jpg

Z biegiem czasu, dzięki swojej cenie Garbus stawał się coraz popularniejszym samochodem w Europie, jednakże sprzedaż Volkswagena w Stanach Zjednoczonych była zdecydowanie wolniejsza niż w innych częściach świata. Głównym powodem tego stanu rzeczy było historyczne powiązanie projektu samochodu z nazistowskimi Niemcami, a ponadto niewielkie rozmiary i zaokrąglone kształty nie przypadły z początku do gustu amerykanom. Dopiero w 1959 roku agencja reklamowa Doyle Dane Bernbach rozpoczęła przełomową kampanię reklamową, samochód ochrzczono "Beetle", a jego niewielkie rozmiary zachwalano konsumentom jako zaletę. Kampania była niezwykle skuteczna w ciągu następnych kilku lat VW stały się najchętniej kupowanymi samochodami z poza rodzimej produkcji. Dwanaście lat później, wyprodukowano 15 milionowego "Beetle" czym został pobiły długoletni światowy rekord produkcji samochodów należący wcześniej do legendarnego Forda T produkowanego w latach 1908-1927.

1280px-VolkswagenBeetle-001.jpg

W 1974 roku zaprezentowano VW Golfa, który miał być następcą Garbusa, pomimo, że Golf okazał się hitem sprzedaży, to przez długie lata pierwotny Garbus był nadal produkowany i znajdował nabywców. Produkcja Garbusa w niemal niezmienionej konstrukcji od 1935 roku trwała do 30 lipca 2003 roku, kiedy to z linii produkcyjnej fabryki w meksykańskim Puebla zjechał ostatni wyprodukowany Garbus, przez prawie 70 lat wyprodukowano ponad 21 milionów samochodów. W 1998 roku VW przedstawił "New Beetle", reminiscencję Garbusa, W USA model ten, podobnie jak czterdzieści lat wcześniej Garbus, wywołał prawdziwą „beetlemanię”.


Subiektywne opracowanie, które ma na celu przybliżyć czytelnikowi w sposób przystępny wydarzenia historyczne, wspomagałem się materiałami z Wikipedii i innymi. Obrazy pochodzą z Wikimedia na licencji CC0.

  • 105Upvotes
  • $2.90Reward
  • 2Comments

Comments

You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments