8 months ago

Zdarzyło to się... 74 lata temu. Bohater, czy antybohater - feldmarszałek Robert Ritter von Greim

Nieco ponad dwa tygodnie po kapitulacji nazistowskich Niemiec i aresztowaniu przez wojska amerykańskie, feldmarszałek Robert Ritter von Greim, asa lotnictwa z I wojny światowej, rycerz Imperium Niemieckiego, fanatyczny i oddany zwolennik polityki Adolfa Hitlera i ostatni dowódca Luftwaffe, w dniu 24 maja 1945 roku odebrał sobie życie w więzieniu w austriackim Salzburgu. Greim został zapamiętany dwojako, z jednej strony budzą podziw jego wyczyny z ostatnich miesięcy I wojny światowej kiedy to osiągnął status asa lotnictwa, ale z drugiej strony odrazą napawa jego zachowanie w ostatnich tygodniach II wojny światowej, kiedy pomimo nieuchronnej klęski III Rzeszy pozostał fanatycznie oddany nazistowskiemu reżimowi, a szczególnie Hitlerowi.

Robert Greim urodził się w 1892 roku w Bayreuth w Bawarii, jego ojciec był kapitanem policji, więc nic dziwnego, że on również wybrał karierę państwową, w wieku 14 lat został kadetem akademii wojskowej, żeby po pięciu latach w 1911 roku zostać oficerem Królewskiej Armii Bawarskiej. Jego pokolenie zostało brutalnie wrzucone w 1914 roku w piekło Wielkiej Wojny, jak na zachodzie określa się I wojnę światową. W chwili wybuchu wojny młody porucznik bawarskiej artylerii polowej został z dziesiątkami tysięcy swoich rówieśników skierowany na front. Porucznik Greim nie wziął udziału w epickiej inwazji na Belgię, ale został skierowany za zachodnią granicę z Francją, gdzie dowodził artylerią w bitwie pod Lotaryngią i wspierał działania w Nancy i Epinalu, gdzie wspólnie z towarzyszami skutecznie utrzymywali linię obrony przed próbą kontrataku francuskiej armii na terytorium Nadrenii za co otrzymał Krzyże Żelazne I i II klasy.

Bundesarchiv_Bild_183-2004-1220-500,_Robert_Ritter_v._Greim.jpg

W 1915 roku awansował na adiutanta batalionu, ale już wtedy front zachodni jako całość znalazł się w impasie, co było szczególnie odczuwalne na spokojnym południowym krańcu frontu zachodniego, gdzie Greim pełnił służbę. Kilka miesięcy po awansie porzucił służbę w wojskach lądowych na rzecz raczkujących sił powietrznych Fliegtruppe, gdzie na początku był obserwatorem z powietrza w celu określenia lokalizacji artylerii wroga. Dwa miesiące służby w roli obserwatora wystarczyły, żeby lotnictwo skradło mu serce, ale pragnął przesiąść się z miejsca pasażera na miejsce pilota, dlatego też skierowano go na przeszkolenie pilotów myśliwców. Okazał się bardzo skutecznym pilotem myśliwca, w ciągu trzech lat zestrzeli wiele samolotów wroga i był postrzegany jako jeden z wschodzących asów Fliegtruppe pod dowództwem słynnego Manfred von Richthofen "Czerwonego Barona". Na wiosnę 1918 roku, kiedy zginął "Czerwony Baron" przejął po nim "pałeczkę" asa niemieckiego lotnictwa, w sumie odniósł dwadzieścia osiem zwycięstw w powietrzu i tuż przed zakończeniem wojny został odznaczony upragnionym Pour le Mérite oraz Orden Max-Joseph (Bawarskim Orderem Maksa-Józefa). Ten drugi dawał mu tytuł szlachecki Ritter oraz pozwalał na używanie w nazwisku partykuły „von”, czyniąc go Robertem Ritter von Greim.

Farman_reck.jpg

Po przegranej wojnie i upadku Imperium Niemieckiego powrócił do domu, a w związku z tym, że kraj został pozbawiony sił powietrznych wrócił do swojej pierwotnej jednostki artylerii, a następnie prowadził lotniczą stację pocztową w Monachium. W tym czasie poznał się z Adolfem Hitlerem, stając się jednym z pierwszych konwertytów i dołączając do niego w nieudanym Piwnicznym Puczu z 1923 roku. Jednak wkrótce perspektywa przygody wzięła górę, w momencie kiedy generalissimus Chiang Kai-Szek faktyczny przywódca Republiki Chińskiej zwrócił się rządu niemieckiego o ekspertów wojskowych, którzy mogli by pomóc w budowie nowoczesnej armii chińskiej. Robert Ritter Von Greim odpowiedział na to wezwanie i spędził kolejne lata z rodziną w Chinach, gdzie pomógł chińskim nacjonalistom zbudować własne siły powietrzne. Jego wcześniejsze relacje z partią narodowosocjalistyczną nie zostały jednak zapomniane i kiedy Adolf Hitler doszedł do władzy w 1933 roku, Hermann Göring, jego kolega z czasu Wielkiej Wojny, poprosił go o powrót do kraju, aby pomóc w budowie nowoczesnych niemieckich sił powietrznych (Luftwaffe). W kolejnych latach poprzedzających II wojnę światową w Europie von Greim przejął wiodącą rolę w rozwoju, szkoleniu i dowodzeniu Luftwaffe.

W chwili wybuchu II wojny światowej niemiecki as lotnictwa z czasu I wojny światowej przejął dowodzenie nad flotą powietrzną Luftflotte i wziął czynny udział w niemieckiej kompanii w Polsce, bitwach o Norwegię i Wielką Brytanię, a później w operacji Barbarossa, za dowodzenie siłami powietrznymi podczas bitwy pod Kurskiem i zbombardowanie wybrzuszenia Orel podczas operacji Kutuzov został odznaczony Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębu i Mieczami. Pomimo wielkiego oddania sprawie, podobnie jak w czasie poprzedniej wojny, wszystkie jego wysiłki nie mogły jednak powstrzymać nieuchronnej klęski Niemiec.

W ostatnich tygodniach wojny, gdy nazistowski reżim został zepchnięty do oblężonego Berlina, feldmarszałek Robert Ritter von Greim w przeciwieństwie do wielu wysokich rangą dowódców niemieckich nie uciekał z "tonącego okrętu" tylko wręcz przeciwnie wracał do oblężonego miasta ze swoją kochanką i wybitnym pilotem oblatywaczem Hanną Reitsch. Ich samolot został ostrzelany przez radziecką artylerię przeciwlotniczych, w wyniku czego von Greim został ranny, Reitsch przejęła kontrolę nad samolotem i udało jej się wylądować w pobliżu Bramy Brandenburskiej. Kiedy dotarli do bunkra führera, dowiedzieli się Hitler zwolnił Hermanna Göringa za zdradę i mianował feldmarszałka von Greim naczelnym dowódcą Luftwaffe. Do samego końca III Rzeszy jego oddanie dla führera było bezgraniczne, był gotowy ponieść ofiarę za Hitlera lub umrzeć wraz z nim.

Bundesarchiv_Bild_146-1971-033-33,_Lagebesprechung_im_Hauptquartier_der_Heeresgruppe_Weichsel.jpg

Po samobójczej śmierci Hitlera, von Greim próbował uciec przez Armią Czerwoną, został jednak zatrzymany przez wojska amerykańskie w dniu 8 maja 1945 roku, a następnie uwięziony w więzieniu w austriackim Salzburgu. Podążając za przykładem Hitlera, Himmlera, Göringa i innych przywódców III Rzeszy Niemieckiej, feldmarszałek Robert Ritter von Greim zdecydował się odebrać sobie życie w dniu 24 maja 1945 roku. Z obawy przed torturami i nieludzkim traktowaniem wolał sam sobie wymierzyć sprawiedliwość, niż stanąć twarzą w twarz z osądem za udział w zbrodniach III Rzeszy.


Subiektywne opracowanie, które ma na celu przybliżyć czytelnikowi w sposób przystępny wydarzenia historyczne, wspomagałem się materiałami z Wikipedii i innymi. Obrazy pochodzą z Wikimedia na licencji CC0.

  • 95Upvotes
  • $4.11Reward
  • 4Comments

Comments

You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments