a year ago

Zdarzyło to się... 45 lat temu, czyli o porwaniu Petty Hearst

Zaskoczona 19-letnia studentka Patty Hearst została porwana w wieczorem 4 lutego 1974 roku wprost ze swojego mieszkania przy 2603 Benvenue Street w Berkeley w Kalifornii przez uzbrojonych radykałów z Symbionicznej Armii Wyzwolenia (Symbionese Liberation Army - SLA). Porywacze pobili i skrępowali chłopaka Patty, a ją samą wrzucili do bagażnika samochodu i odjechali. Tak się zaczęła historia porwania wnuczki i dziedziczki fortuny amerykańskiego magnata prasowego Williama Randolpha Hearsta.

PattyHearstmug.jpg

Założycielem i liderem Symbionicznej Armii Wyzwolenia był Donald DeFreeze, wielokrotnie notowany przez policję Afroamerykanin, od 1967 roku był policyjnym informatorem, zapewne został przekonany, że przez współpracę z Departamentem Policji w Los Angeles będą mu odpuszczone drobne grzeszki jakich się dopuścił w młodości. SLA została założona w 1973 roku, celem grupy było podżeganie do wojny partyzanckiej przeciwko rządowi Stanów Zjednoczonych i zniszczenie tego, co nazywali "państwem kapitalistycznym". W nielicznych szeregach grupy znajdowali się kobiety i mężczyźni, anarchiści i ekstremiści z różnych środowisk. Krótko mówiąc była to grupa niebezpiecznych i nieprzewidywalnych amerykańskich terrorystów, jeszcze przed porwaniem Hearst zabili dyrektora szkoły Marcusa Fostera z Oakland i poważnie zranili jego zastępcę strzelając do nich zatrutymi cyjankiem kulami. Morderstwo wstrząsnęło amerykańską opinią publiczną. W dniu 10 stycznia 1974 roku członkowie grupy Joseph Remiro i Russell Little zostali aresztowani i oskarżeni o morderstwo Fostera.

SLA chociaż była małą grupą szaleńców potrzebowała ogólnoamerykańskiego rozgłosu. W jednej z wersji dotyczącej porwanie dziewczyny miała ona posłużyć jako karta przetargowa w zwolnieniu Remiro i Little, dlatego zdecydowali się na porwanie Patty Hearst wnuczki amerykańskiego magnata prasowego Williama Randolpha Hearsta. Sukces porwania z początku lutego 1974 roku zdaje się zaskoczyło samych porywaczy, ale dzięki temu trafili na pierwsze strony wszystkich gazet.

Patty Hearst była przetrzymywana przez członków SLA w szafie z zawiązanymi oczami, była również gwałcona przez porywaczy, po tym co nastąpiło później można przypuszczać, że została poddana "praniu mózgu" przez DeFreeze. Porywacze komunikowali się ze światem zewnętrznym przez komunikaty z żądaniami nagrywane przez na kasetach magnetofonowych, w jednym z żądań z dnia 23 lutego 1974 roku zażądali 4 miliony dolarów okupu, które rodzina Patty miała przeznaczyć na datki żywnościowe dla ubogich w zamian za jej uwolnienie. Pomimo tego, że rodzina spełniła żądania SLA wysuwała kolejne wielomilionowe żądania okupu. Dziewczyna wciąż była indoktrynowana rewolucyjną ideologią.

pattyhearstgun.jpg

W dniu 3 kwietnia 1974 roku grupa upubliczniła kolejną kasetę z oświadczeniem Patty Hearst, że przyłączyła się do ich walki o uwolnienie uciśnionych, a nawet przyjęła nowe imię "Tania", od imienia dziewczyny Che Guevary. Kilkanaście dni później została dostrzeżona na nagraniach z kamerach nadzoru bankowego, podczas napadu SLA na bank w San Francisco, z bronią w reku wydawała polecenia pracownikom banku i osobom postronnym, a także ubezpieczała innych członków grupy w tym Donalda DeFreeze.

W międzyczasie FBI prowadziło jedno z najbardziej masowych i intensywnych poszukiwań w swojej historii, próbowano ustalić miejsce przetrzymywania Patty i ukrywacia członków SLA. Jednak grupa często zmieniała miejsce pobytu, dopiero przypadek z 16 maja 1974 roku sprawił, że ustalono ich miejsce pobytu. Tego dnia dwóch członków grupy próbowało ukraść pas z amunicją z lokalnego sklepu i pomimo tego, że nie zostali schwytani na gorącym uczynku, to ustalono samochód, którym się poruszali. Samochód doprowadził śledczych do domu w którym ukrywała się grupa, następnego dnia około 400 policjantów z Los Angeles otoczyło budynek i ruszyło do ataku ostrzeliwując z wszystkich stron dom w którym ukrywał się Donald DeFreeze ze swoimi ludźmi. Oprócz ostrej amunicji policja użyła również pocisków zapalających co spowodowało pożar budynku. W płomieniach zginęło sześciu członków Symbionicznej Armii Wyzwolenia w tym DeFreeze.

symbioneseliberationarmyposter.jpg

Patty Hearst nie było w tym budynku, najprawdopodobniej wraz z kilkoma członkami SLA uciekła wcześniej, w dalszym ciągu ukrywali się przed policją i FBI. Za Hearst był wypuszczony list gończy w związku z napadem na bank, ponad rok później, w dniu 18 września 1975 roku została zatrzymana w San Francisco przez agentów FBI, następnie zamiast do rodziny trafiła do aresztu i na ławę oskarżonych, oskarżona o napad na bank i inne mniejsze przestępstwa.

Proces z jej udziałem był równie sensacyjny jak pościg. Pomimo prób usprawiedliwienia jej czynów "praniem mózgu", którego doświadczyła w niewoli ława przysięgłych uznała ją winną i skazano ją na siedem lat więzienia. Spędziła w więzieniu 21 miesięcy z siedmioletniego wyroku zanim prezydent Jimmy Carter w styczniu 1979 roku złagodził jej wyrok. Dopiero prezydent William Clinton w styczniu 2001 roku udzielił jej pełnego ułaskawienia. Reszta członków grupy była ścigana do czasu aż wszystkich złapano, ostatnich z nich aresztowano w 1999 i 2002 roku.

Wokół Symbionicznej Armii Wyzwolenia narosło wiele teorii spiskowych, między innymi kalifornijski kongresmen Leo Ryan w czasie prób narzucenia większej kontroli legislacyjnej nad CIA sugerował, że Donalda DeFreeze, podczas pobytu w więzieniu w Vacaville, w Kalifornii w latach 1969-1972 wziął udział w kontrowersyjnym ściśle tajnym projekcie "MKUltra" pod nadzorem CIA, którego celem było zbadanie możliwości sterowania pracą ludzkiego mózgu i kontroli umysłu z wykorzystaniem substancji chemicznych. Zastępca dyrektora CIA Frank Carlucci w oficjalnym piśmie zaprzeczył, że projekt "MKUltra" był kontynuowany w więzieniu w Vacaville po roku 1968.


Subiektywne opracowanie, które ma na celu przybliżyć czytelnikowi w sposób przystępny wydarzenia historyczne, wspomagałem się materiałami z Wikipedii i innymi. Obrazy pochodzą z Wikimedia na licencji CC0.

  • 97Upvotes
  • $2.26Reward
  • 8Comments

Comments

You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments