4 years ago

"Their name liveth for evermore"

DSC_1112.jpg
Zdjęcie mojego autorstwa

Sentencję "Their name liveth for evermore" znajdziemy na każdym cmentarzu wojennym, gdzie znajdują się groby brytyjskich żołnierzy poległych w czasie działań wojennych na kontynencie. Swego czasu przy okazji wizyty na cmentarzu żołnierzy brytyjskich w Cassino zwróciłem uwagę, że na cmentarzu znajdują się spisy poległych z informacjami skąd pochodzili i o ewentualnych członkach najbliższej rodziny poległego.

Ważna jest pamięć o zmarłych, myślę jednak, że dużo ważniejsze jest pielęgnowanie tej pamięci w sercu od wystawianie zmarłym "wypasionych" pomników, o które z czasem zapominamy dbać. Zapuszczony współczesny pomnik wygląda smutno, ale taki stuletni pomnik porośnięty mchem lub bluszczem ma pewien urok.

Zdjęcia mojego autorstwa

W naszej kulturze przywiązuje się ogromną wagę do szacunku dla zmarłych, nigdzie indziej na świecie nie znajdziemy podobnych do polskich tradycji związanych ze świętem zmarłych, w pierwszym dniu listopada przypada eskalacja odwiedzin na grobach bliskich, w przypadku niektórych grobów jest to jedyny czas kiedy ktokolwiek zajmuje się takim grobem, czasami opiekuni sąsiednich grobów decydują się na uprzątniecie zapuszczonego grobu z życzliwości lub po prostu, żeby nie szpecił on sąsiadujących grobów najbliższych.

Zdjęcia mojego autorstwa

Można zadać sobie pytanie, dlaczego bliscy zmarłej osoby nie interesują się jej grobem? Powodów może być wiele, bliscy zamarłych mieszkają daleko, albo również nie żyją. W większości przypadków są to groby stare, ale w mojej ocenie takie pomniki jeżeli nie są bardzo zniszczone mają swoje piękno. Uwielbiam chodzić po cmentarzu w Mons, gdzie bez problemy znajdę ponad stuletnie groby, o część z tych grobów upomniała się natura, jak widać na zdjęciach.


Zdjęcie mojego autorstwa

Zdjęcia mojego autorstwa

Rodzinne grobowce są zazwyczaj bardzo stare, ale nie można o nich powiedzieć, że są zaniedbane, znacznie gorzej jest z pojedynczymi grobami, wiele z nich jest bardzo zniszczone, a służby zajmujące się cmentarzem co najwyżej zabezpieczą elementy konstrukcji, które mogą odpaść od pomnika, lub już odkruszyły się. Wszystko to zapewnia pewien klimat, którego oczekuję po przekroczeniu bram cmentarza. To jest to coś co sprawia, że takie miejsca mnie przyciągają jak magnes.

Zdjęcia mojego autorstwa

Zupełnie inaczej odbieram natomiast współczesne cmentarze, w moim przekonaniu śmierć sprawia, że ludzie bez względu na zgromadzone za życia bogactwo, zostawiają to wszystko za sobą i stają przed stwórcą "nadzy" i równi względem innych zmarłych. Niestety rodzina pozostawiona na ziemskim padole wielkością i przepychem pomnika chce nie wiadomo co udowodnić i pokazać.

Zdjęcia mojego autorstwa

Moi bliscy świadomi są mojej woli, po śmierci chcę być skremowany , wciąż jednak zastanawiam się co mają zrobić z prochami. Obecnie coraz popularniejsze są kolumbaria, gdzie można złożyć urny z prochami, tylko jak przed taką ścianą z urnami pomieścić kilkanaście rodzin 1-go listopada. Na cmentarzu w Mons jest również ogrodzony skwer gdzie można rozsypać prochy bliskich, a na tablicy obok umieścić tylko plakietkę z informacją, czyje prochy zostały tu rozsypane.

DSC_1116.jpg
Zdjęcie mojego autorstwa

DSC_1115.jpg
Zdjęcie mojego autorstwa

Przyznam, że jak dla mnie to hardcore, z racji zbyt dużego podobieństwa do eksterminacji żydów jakich dopuścili się Niemcy w czasie II wojny światowej. Poniżej tabliczki jakie umieszczane są obok tego miejsca, świeże kwiaty świadczą o pamięci bliskich, tylko wie wiadomo czyje to kwiaty.

DSC_1114.jpg
Zdjęcie mojego autorstwa

Na tym cmentarzu jest również kilka miejsc, gdzie bardzo zniszczone pomniki rozebrano, w ich miejsce postawiono tylko krzyże z informacją o zmarłym. W widocznym na zdjeciu miejscu jest to prawie cały kwartał, ale są również pojedyncze krzyże w innych miejscach tego cmentarza.

DSC_1126.jpg
Zdjęcie mojego autorstwa

Post ten zgłaszam do Tematów Tygodnia #79 - temat 2: Siódma odsłona akcji “Bezdomni dla Bezimiennych”

  • 91Upvotes
  • $4.78Reward
  • 2Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments