a year ago

Pogrzeb nieznanego żołnierza pośród królów

Niespełna dwa lata po zakończeniu I wojny światowej, w dniu 7 listopada 1920 roku w wielkiej tajemnicy ekshumowano z polowych cmentarzy ciała czterech niezidentyfikowanych brytyjskich żołnierzy, którzy polegli pod Ypres, Arras, Asine i nad Somme. Żaden z żołnierzy, którzy brali udział w ekshumacjach nie wiedział czemu mają one służyć.


The_Unknown_Warrior_at_Westminster_Abbey,_November_1920_Q31514.jpg

Ciała czterech niezidentyfikowanych żołnierzy z należnymi honorami przewieziono do kaplicy w St-Pol-Sur-Ter Noise, gdzie okryto je brytyjskimi flagami i wystawiono wartę honorową, następnie głównodowodzący sił brytyjskich we Francji i Flandrii generał brygady Louis John Wyatt wraz z pułkownikiem William’em Charles’em Gell’em z czterech złożonych w kaplicy ciał wybrali tylko jedno. Pozostałe trzy ciała zostały ponownie pochowane z ceremoniałem wojskowym.

Ciało przewieziono do nadmorskiego Boulogne, wartę honorową przy ciele nieznanego żołnierza pełniła francuska Gwardia Honorowa przez całą noc. Rankiem 8 listopada ciało żołnierza złożono do specjalnie sprowadzonej dębowej trumny z hrabstwa Hampton. Wieko trumny zdobił mieczy krzyżowców i tarcza, na której umieszczono napis: „A British Warrior who fell in the GREAT WAR 1914-1918 for King and Country” (Żołnierz brytyjski, który poległ w Wielkiej Wojnie 1914-1918 za Króla i Ojczyznę).

Następnego dnia trumna z nieznanym żołnierzem została przewieziona konnym powozem w asyście warty honorowej, przy dziękach dzwonów i trąbki na nabrzeże, gdzie przed załadowaniem na pokład HMS Vernon została pożegnana przez naczelnego wodza wszystkich sił Sprzymierzonych na froncie zachodnim marszałka Ferdinanda Focha. Francuska Gwardia Honorowa towarzyszyła trumnie również na pokładzie HMS Vernon w podróży przez kanał La Manche.

W Dover trumna z nieznanym żołnierzem została przywitana salwą z dziewiętnastu dział, która to była dotychczas zarezerwowana dla władców i najwyższych dowódców wojskowych. Do Londynu trumnę przewieziono specjalnym pociągiem, który zatrzymał się na stacji Victoria.


800pxCavellVanQEIIJ60.jpg

Rankiem 11 listopada 1920 roku trumnę przetransportowano do opactwa westminsterskiego, miejsca koronacji królów Anglii i Wielkiej Brytanii, a także miejsce pochówku królów i zasłużonych osób. Właśnie tam pośród angielskich władców pochowano ciało nieznanego żołnierza, który bezimiennie oddał życie za króla i kraj w Wielkiej Wojnie, gdzieś we Francji lub Flandrii.

Pomysłodawcą pogrzebu nieznanego żołnierza był duchowny David Railton, który w czasie I wojny światowej służył na linii frontu. Jego zamiarem było uhonorowanie krewnych 517773 żołnierzy, którzy polegli na kontynencie, ale ich ciała nigdy nie zostały zidentyfikowane, grób nieznanego żołnierza w opactwie westminsterskim miał być dla każdego z nich grobem ich męża, ojca, brata lub syna.


Burial_of_the_British_Unknown_Warrior,_1920.jpg

Flaga Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, której używał w warunkach polowych do okrycia ołtarza, została dwa lata po zakończeniu wojny wykorzystana do okrycia trumny nieznanego brytyjskiego żołnierza, którego ciało pochowano z największymi honorami w opactwie westminsterskim.


1024pxTomb_of_the_Unknown_Warrior__Westminster_Abbey__London,_England__9_Nov._2010.jpg

“They buried him among the Kings because he had done good toward God and toward his house”

  • 119Upvotes
  • $2.64Reward
  • 2Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments