4 years ago

Ostatnio przeczytałem #53 - "Odwet" - Vincent V. Severski

Powieść szpiegowska "Odwet" jest najnowszą powieścią Vincenta Severskiego, byłego oficera wywiadu PRL i RP, działającego przez 26 lat pod przybraną tożsamością. W 1990 roku został pozytywnie zweryfikowany. Po odejściu ze służby w 2007 roku na własną prośbę poświęcił się pisaniu powieści sensacyjno szpiegowskich. Przyznam szczerze, że już wielokrotnie myślałem, żeby sięgnąć po jego książki, ale zawsze coś innego wpadało na warsztat. W przypadku tej powieści chciałem przesłuchać rozdział lub dwa i wrócić do niej później, żeby przeczytać powieści po kolei, gdyż "Odwet" jest kontynuacją serii "Zamęt", jednak te dwa rozdziały tak mnie wciągnęły, że chciałem ją od razu przeczytać, a do wcześniejszych jego powieści na pewno wrócę później.

5de0633576afc.jpeg
Źródło zdjęcia: księgarnia internetowa woblink.com gdzie zakupiłem audiobooka.

Waldemar Zenonik, oficer polskiego wywiadu, ginie w Algierze, wykonując misję związaną z kontraktem Polskiego Koncernu Zbrojeniowego. Ślady wskazują na Al-Kaidę. W tym samym czasie w Baku inny oficer wywiadu, Robert Kunicki, spotyka się z Jewgienijem Morozowem – dziennikarzem i rosyjskim szpiegiem. Wkrótce po rozmowie umiera na atak serca. Tajemnicze śmierci polskich agentów wzbudzają zainteresowanie Rosjan. Pułkownik GRU Arsen Fiedotow bacznie śledzi sytuację na polskiej scenie politycznej. Stawka jest szczególnie wysoka – zbliżają się wybory parlamentarne. Sekcja Romana Leskiego otrzymuje zadanie specjalne - prześwietlenie bohatera z Iraku, Olgierda Rubeckiego, który startuje w wyborach i zagraża partii rządzącej. Okazuje się, że w sprawach Rubeckiego i oficerów pojawiają się te same nazwiska.

Niewątpliwie praca szpiegów czy tajnych agentów przez tajemniczość jest niezwykle interesująca dla czytelnika. Doświadczenie ponad ćwierć wieku pracy Severskiego w wywiadzie pozwoliło mu wykreować fikcyjny, ale bardzo realistyczny świat szpiegów, gdzie wydarzenia, których dotyka są bardzo realistyczne i niewykluczone, że mogą się zdarzyć lub się zdarzyły.

Specjalna sekcja pułkownika Romana Leskiego otrzymuje zadanie dokładnego prześwietlenia byłego oficera wywiadu Olgierda Rubeckiego, niezbyt chętnie do tego przystępują, bo doskonale rozumieją pobudki polityczne jakie kierują premierem zlecającym szukanie brudów na najgroźniejszego rywala w nadchodzących wyborach. Mniej więcej w tym samym czasie w Algierze zostaje zamordowany oficer polskiego wywiadu Waldemar Zenonik, a kilka dni później w Baku żona po powrocie z Polski znajduje w wannie ciało Roberta Kunickiego, innego oficera polskiego wywiadu pracującego pod przykrywką dziennikarza. Trudno w jakikolwiek sposób połączyć te dwie śmierci ze sobą. W przypadku Algieru ślady zbrodni wskazywały na Al-Kaidę, a śledztwo prowadziła miejscowa policja, natomiast śmierć w Baku wyglądała na naturalną i konsul Majewski robił wszystko, żeby tak została zakwalifikowana przez azerskich lekarzy.

Inwigilacja Rubeckiego nie przynosi, żadnych konkretnych rezultatów, głównie z tego powodu, że były oficer wywiadu bardzo się pilnuje, co dla Leskiego i jego grupy wydaje się podejrzane, gdyż może oznaczać, że rzeczywiście "Cezar" ma coś do ukrycia. Gdy Lutek jeden z członków zespołu zostaje porwany, od teraz wszystkie siły grupy skupione są na odnalezieniu przyjaciela. W Baku i Algierze sytuacja się również komplikuje, a na horyzoncie pojawiają się rosyjskie służby z pułkownikiem GRU Arsenem Fiedotowem na czele. Fiedotow jest twórcą i głównym wykonawcą operacji Bagration, której ma na celu tworzenie rzeczywistości politycznej w Polsce przy użyciu cyber armii rosyjskich trolli.

Żadni Niemcy, Szwedzi czy Francuzi nie pojmą, dlaczego ludzie, którzy swoją lekkomyślnością i brakiem profesjonalizmu doprowadzili do zagłady własnego miasta, honorowani są ulicami i placami. Ale Fiedotow rozumiał Polaków i dlatego odnosił sukcesy.

Powieść jest pełna intryg i nowych tropów, cały czas czytelnik poddawany jest presji czasu podobnie jak bohaterowie książki, tempo akcji jest zawrotne, zwalnia tylko na chwile, kiedy Roman odwiedza przyjaciela w szpitalu. Wielowątkowe, bardzo złożone wydarzenia, które mają swoje drugie i trzecie dno, bardzo dużą uwagę trzeba poświęcać szczegółom by niczego nie przeoczyć. Postacie w powieści są wyraziste, zwroty akcji zaskakujące, duży plus za barwne dialogi i bogaty opis miejsc takich jak Algier, czy Baku co może świadczyć o tym, że autor musiał poznać te miasta z autopsji.

Można też znaleźć niezbyt zawoalowane odniesienia do obecnej sytuacji politycznej co dodaje powieści smaczku. Bezwzględna walka o władzę, korupcja i zaledwie garstka bezinteresownych i w pełni oddanych sprawie oficerów wywiadu, czy coś więcej można oczekiwać od thrillera szpiegowskiego.

data wydania: 19 czerwca 2019
ISBN: 9788381430043
liczba stron: 640
kategoria: powieść sensacyjna
język: polski


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


Zapraszam do lektury. Jeżeli, ktoś już czytał zapraszam do komentowania.

  • 104Upvotes
  • $6.33Reward
  • 0Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments