4 years ago

Ostatnio przeczytałem #48 - "Nóż" - Jo Nesbo

Zastanawiam się, czy trzeba komukolwiek przedstawiać postać inspektora Harrego Hole stworzoną przez norweskiego mistrza kryminałów Jo Nesbo. Seria książek z Harrym Hole w roli głównej szturmen zdobyła światowe rynki wydawnicze, kolejne książki z serii rozeszły się w milionowych nakładach. "Nóż" jest już dwunastym tomem tej świetnej serii, która doczekała się nawet filmowej adaptacji. Co prawda tylko jednego tomu i nie było to najlepsze przełożenie książki "Bałwan" na kinowy ekran.

Kim jest Harry Hole? Inspektor wydziału zabójstw w Oslo, który ma dość duże doświadczenie i skuteczność w tropieniu seryjnych morderców, niestety jak to zwykle bywa w przypadku outsiderów ma duże problemy z alkoholem, które nasilają się w chwilach stresu, a tego głównemu bohaterowi Jo Nesbo nie żałuje. Po paru latach idylli małżeńskiej u boku ukochanej Rakel, po błędach po alkoholu zostaje przez nią wyrzucony z jej domu na wzgórzach Holmenkollen.


5dd1e4c806f04.jpeg
Źródło zdjęcia: księgarnia internetowa woblink.com

Harry Hole wrócił do punktu wyjścia: znowu pije, Rakel wyrzuciła go z domu, ponownie mieszka przy Sofies gate. Pewnego dnia budzi się z obezwładniającym kacem, a na dłoniach i ubraniu ze zdumieniem spostrzega ślady krwi. Kompletnie nic nie pamięta z minionej nocy…
Harry wiele przeżył, ale nawet on nie jest gotowy na koszmar, jaki zgotował mu los. Policjant musi zmierzyć się nie tylko ze starym, śmiertelnym wrogiem, ale i ze swoim osobistym piekłem.

Notka wydawnicza

Harry był już wielokrotnie ciężko doświadczony przez autora, ale wszystko to było "pikuś" w porównaniu do tego z czym przyjdzie mu się zmierzyć. Zdecydowanie jest to najtrudniejsze zadanie w dotychczasowej karierze, tym bardziej, że bardzo osobiste, bo zamordowana została jego żona Rakel. Jako główny podejrzany wydaje się vyć “stary znajomy” Svein Finne, który niedawno skończył odsiadywać wyrok i który groził wcześniej Harremu i jego rodzinie. Ale to nie jedyny problem Harrego, ponieważ ma on problem z ustaleniem co on robił feralnego dnia, gdyż nic nie pamięta, musi polegać wyłącznie na relacji innych. Z racji bliskich relacji z Rakel został zawieszony, więc próbuje na własną rękę odkryć, kto spowodował, że jego świat legł w gruzach. To czego się dowie będzie dużym zaskoczeniem.

Świetna i ostra jak tytułowy nóż powieść. Jo Nesbo po mistrzowsku prowadzi czytelnika w kolejne ślepe uliczki, myślę, że niewielu czytelników potrafiło wskazać zabójcę wcześniej. Akcja cały czas nabiera tempa. Nesbø potrafi również bardzo grać na emocjach. Autor zostawił sobie małą furtkę na powrót Harrego Hole, ale w jakim będzie stanie i gdzie powróci to tylko Jo Nesbo wie.

data wydania: 19 czerwca 2019
ISBN: 9788327159304
liczba stron: 464
kategoria: kryminał, sensacja, thriller
język: polski


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


Zapraszam do lektury. Jeżeli, ktoś już czytał zapraszam do komentowania.

  • 74Upvotes
  • $3.19Reward
  • 0Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments