4 years ago

Ostatnio przeczytałem #43 - "Świątynia" - Jakub Żulczyk

Książkę Jakuba Żulczyka miałem ściągniętą na telefonie od kilku miesięcy, wciąż przekładałem jej lekturę, a w zasadzie odsłuchanie na później. Przypomniałem sobie o jej istnieniu dopiero przy okazji lektury powieści "Komórki się pani pomyliły" Jacka Galińskiego ponieważ "Najszerszy" zdradził się, że czyta Żulczyka. Ponadto ciągle docierały do mnie sygnały o świetnym serialu "Ślepnąc od świateł" na podstawie jego powieści, w związku z tym zaciekawiłem się co to za autor, a ponieważ miałem pod ręką akurat "Świątynię" to zacząłem słuchać i się wciągnąłem.


723732352x500.jpg
Źródło zdjęcia: księgarnia internetowa empik.com

Jest to kontynuacja powieści „Zmorojewo”, w której Powiernik Światła - Tytus Grójecki, ponownie musi walczyć z "Leszym" - Panem Ciemności i jego stworami. Pomimo tego, że prolog zapowiadał coś mrocznego i nienaturalnego, pierwsza część jest raczej typową powieścią młodzieżową, której akcja umiejscowiona jest jednym z warszawskich liceów, do którego chodzą wspomniany Tytus i Anka Waszczuk, którzy byli bohaterami „Zmorojewa”. W nowym roku szkolnym do klasy Anki dołącza troje nowych, tajemniczych uczni. Cała trójka z marszu staje się źródłem większości plotek w szkole, w większości są one związane z tajemniczością, którą się otaczają.

Tym razem robi się głośno o wsi Płaszów Kozłowiecki z powodu tajemniczego samozwańczego uzdrowiciela – Adama Kropińskiego, do którego ciągną pielgrzymki liczących na uleczenie. Z kompleksu budynków zwanego Świątynią wyłania się stary, wiktoriański dom, w którym dochodzi do podejrzanych cudotwórczych zjawisk. Tymczasem „złe oko” czuwa, czeka na okazję, by otworzyć drzwi pomiędzy światem Powiernika Światła, a Strażniczką Ciemności. Powoli staje się jasne, że nadchodzi wielka katastrofa i zdaje się, że wszystko już stracone.

Źródło: materiały promocyjne za lubimyczytac.pl

Nieświadoma niczego Anka poddaje się urokowi Damiana - jednego z nowych, w tym samym czasie paraliżu dostaje jej matka, po krótkim pobycie w szpitalu wraca do domu sparaliżowana od pasa w dół. Okazuje się, że paraliżu doznała w trakcie oglądania program Adama Kropińskiego w telewizji, dlatego dziwić może dlaczego tak chętnie poddaje się hipnozie Kropińskiego i podobnie jak tysiące innych chorych z całej Polski udaję się z rodziną w stronę tytułowej Świątyni, gdzie "wszyscy mają zostać uzdrowieni". Zwabienie rodziny Anki i jej samej do Świątyni było planem "Leszego", który wiedział, że jej śladem ruszy Powiernik Światła, którego planował zabić.

Chciał zapytać go o radę, ale kumpel nie powiedział mu niczego konkretnego poza tym, że powinien jak najszybciej znaleźć tego całego Damiana i "obić mu mordę tak, że mu się oranżada z komunii odbije"..

cytat z książki

Z jednej strony jest to lekka i łatwa lektura, ale z drugiej strony daje też czytelnikowi do myślenia jak łatwo można manipulować ludzkimi masami. W rzeczywistości każdy z nas ma jakieś choroby lub dolegliwości, które chciałby wyleczyć, a takich Kropińskich wciąż jest zdecydowanie za dużo wokół nas. Zło bowiem czai się tuż za rogiem, a wpuszczone do świata żywych, może doszczętnie go zniszczyć. Czytelnik na kolejnych stronach będzie poszukiwał odpowiedzi na pytanie, czy nastoletni niedoświadczony Tytus będzie w stanie samodzielnie odeprzeć zwielokrotniony atak "Pana Ciemności" i jego wysłanników.

Mimo tego, że nie jestem fanem horrorów to muszę przyznać, że “Świątynia” jest bardzo dobrym przykładem powieści z dreszczykiem, dla starszej młodzieży i dorosłego czytelnika. Nie wiem czy sięgnę po pierwszą cześć „Zmorojewo”, ale na pewno będę wyczekiwać trzeciej części przygód Tytusa Grójeckiego.

data wydania: 28 kwiecień 2019
ISBN: 9788326827136
liczba stron: 528
kategoria: fantastyka, fantasy, science fiction
język: polski


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


Zapraszam do lektury. Jeżeli, ktoś już czytał zapraszam do komentowania.

  • 130Upvotes
  • $3.28Reward
  • 1Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments