a year ago

Ostatnio przeczytałem #41 - "Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie" - Frédéric Martel

Książka Frédérica Martel "Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie" jest niezwykle trudną lekturą, nie tylko ze względu na temat jakim zajął się autor, ale przede wszystkim na ogromną ilość danych jakie serwuje czytelnikom Martel. Setki nazwisk watykańskich oficjeli i duchownych, których historie mają uwiarygadniać postawioną przez autora tezę o sodomie stolicy apostolskiej. Książka jest owocem czteroletniego dziennikarskiego śledztwa w trzydziestu krajach, które Martel wespół z wieloma lokalnymi pomocnikami przeprowadził nie tylko za Spiżową Bramą, ale również w krajach Ameryki Południowej, a także we Francji, Włoszech i Hiszpanii. W wyniku swojego dochodzenia stawia śmiałą tezę, że zdecydowana większość księży pracujących w Watykanie to homoseksualiści (z czego większość prowadzi aktywne życie seksualne).Źródło zdjęcia: księgarnia internetowa publio.pl

Kilkudziesięciu kardynałów oraz setki biskupów i księży zgodziło się rozmawiać z francuskim socjologiem i pisarzem Fredericem Martelem. Wśród nich znaleźli się zdeklarowani homoseksualiści, którzy odsłonili przed nim świat wielkiej szafy, w której ukrywają się księża geje, i dzięki którym poznał pilnie strzeżone tajemnice Watykanu. „Sodoma” to opowieść o konsekwencjach ukrywania własnej orientacji. O podwójnym życiu Kościoła. O hipokryzji, która stoi za najważniejszymi decyzjami kościelnych hierarchów i wpływa na funkcjonowanie całego Kościoła.

Źródło: materiały promocyjne za lubimyczytac.pl

W opinii Martela w kościele istnieje największa na świecie społeczność homoseksualna, którego poznanie jest kluczem do zrozumienia czterech ostatnich pontyfikatów od Pawła VI, poprzez Jana Pawła II i Benedykta XVI do papieża Franciszka.

Martel w wyniku swoich badań jest postawił główną tezę socjologiczną, według której, w połowie zeszłego stulecia wybór posługi kapłańskiej był najrozsądniejszą opcją dla wielu młodych mężczyzn o orientacji homoseksualnej. Kapłaństwo cieszyło się bardzo wysokim prestiżem społecznym, a celibat eliminował niewygodną presję bliskich na założenie rodziny i posiadanie potomstwa. Znamienne jest, że nakaz celibatu dotyczy wyłącznie związków miedzy kobietą, a mężczyzną, tę lukę prawną skrzętnie wykorzystują duchowni-geje.

Czytelnik, który będzie poszukiwał w tej książce sensacji i skandali, które demaskują katolickich duchownych zawiedzie się, gdyż nie ma tam nic odkrywczego. Nie znajdziemy tu nazwisk duchownych, którzy są gejami, ale nie ujawnili tego sami wcześniej, może za wyjątkiem paru księży, którym już jest wszystko jedno, bo stanęli przed obliczem stwórcy. Martel sprawnie łączy powszechnie znane sprawy ujawnionych przypadków homoseksualizmu z różnego rodzaju pomówieniami i plotkami. W swoich rozważaniach dowodzi wpływu jaki ma "lobby" gejowskie w stolicy apostolskiej i jego wpływu na kolejnych papieży.

Frédéric Martel podzielił swoją książkę na cztery główne części, każdą z nich poświęca pontyfikatowi jednego papieża. W swoich rozważaniach na podstawie wydarzeń, które towarzyszyły tym pontyfikatom próbuje odkryć osobisty stosunek do homoseksualizmu jaki miał każdy z wymienionych w książce papieży. Generalnie wychwala politykę obecnego papieża Franciszka, a w kontrze do niego stawia pontyfikat Benedykta XVI. W przypadku Ratzingera w mojej ocenie wpadł w pułapkę stereotypu i bezpodstawnych plotek jakie o nim krążyły, autor sugeruje, że niemiecki papież jest gejem, a jako dowody swojej tezy przedstawia delikatność jego gestów, wyszukaną garderobę i... przystojnego sekretarza.

Albowiem wszechobecność homoseksualistów w Watykanie to nie wypaczenie, to nie kwestia jakiejś „czarnej owcy”, „zgniłego jabłka” czy „zepsutej ryby zaplątanej w sieci”, jak przekonywał Joseph Ratzinger. Nie chodzi o „lobby”, o odszczepieńców, nie ma żadnej sekty ani masonerii w łonie stolicy apostolskiej – to system. Homoseksualiści nie są nieznaczącą mniejszością, są zdecydowaną większością.

cytat z książki

Polskiego czytelnika może szczególnie interesować część poświęcona polskiemu papieżowi Janowi Pawłowi II, który był znany z bardzo konserwatywnych poglądów na ten związków jednopłciowych. Frédéric Martel zarzuca Janowi Pawłowi II, że "w jego otoczeniu jeszcze więcej jest praktykujących gejów, a poziom korupcji wydaje się czasem wręcz niewyobrażalny. Wokół ojca świętego powstaje wielki krąg rozwiązłości." co tłumaczy jednak walką papieża o obalenie komunistycznego totalitaryzmu w Polsce, która była priorytetem papieża polaka. W związku z czym miał przymykać oczy na sygnały o okrucieństwach Marciala Maciela, który w rewanżu miał zabiegać o pomoc finansową dla polskiej opozycji.

Za zbytnią sztywnością zawsze coś się kryje. Najczęściej podwójne życie.

fragment wypowiedzi papieża Franciszka, cytat z książki

W mojej ocenie książkę należy czytać przede wszystkim w sposób możliwie neutralny, bez uprzedzeń, przytłaczać może ogrom informacji, tysiące nazwisk i zdarzeń, które przekazuje czytelnikowi Martel próbując dowieść swoich tez. Wyzbywając się emocji jakie mogą towarzyszyć lekturze czytelnik może sam połączyć przedstawione przez autora watykańskie puzzle.

data wydania: 3 kwietnia 2019
ISBN: 9788326827891
liczba stron: 718
kategoria: literatura faktu
język: polski


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


Zapraszam do lektury. Jeżeli, ktoś już czytał zapraszam do komentowania.

  • 115Upvotes
  • $2.10Reward
  • 2Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments