9 months ago

Ostatnio przeczytałem #32 - "Chłopcy z paranzy" - Roberto Saviano

Nieświadomie prezentuję kolejną pozycję skupiającą się na włoskich grupach mafijnych, zdaję sobie sprawę, że z tego powodu trauma @fervi -ego się pogłębia, ale może jakby miał inne, lepsze doświadczenie z Włoch to by chętniej odwiedzał ten piękny kraj. Niespełna dwa tygodnie temu było o filmie "Bezwzględny', kilka dni temu przedstawiałem kolejny sezon serialu "Gomorra" na postawie powieści Roberto Saviano o tym samym tytule. Nie było to celowe, nie szukałem tych tytułów, one same mnie znalazły.

Roberto Saviano prezentuje kolejną powieść w której rozlicza się ze swoją mroczną przeszłością, jako młody chłopak również pracował dla neapolitańskich bossów mafijnych, dzięki czemu bardzo dobrze poznał system w jakim funkcjonuje neapolitańska Camorra. Można tylko przypuszczać, że wiele z sytuacji opisanych w jego książkach znał z autopsji. Za ukazanie prawdy w swojej pierwszej książce "Gomorra" klany mafijne wydały na niego wyrok śmierci, w związku z czym od ponad 12 lat ukrywa się pod ścisłą ochroną karabinierów.

Słowo paranza ma związek z morzem. Zwykło się nim nazywać łodzie, z których łowi się nocą ryby, wabiąc je silnym sztucznym światłem. Chłopcy z Forcelli, niesławnej dzielnicy Neapolu, podobnie jak paranze na morzu, przemierzają miasto, polując na ludzi i znacząc teren. Jednocześnie jednak, omamieni złudnym blaskiem pieniędzy i władzy, sami są jak ryby, które raz złapane w sieć, trzepoczą się w niej, jeszcze pełne życia, ale już bliskie śmierci.

689363-352x500.jpg

Dziesięcioro nastolatków pod przywództwem Nicolasa (Maharadży) tworzy grupę, która najpierw wykonuje drobne przysługi dla większych grup mafijnych, żeby z czasem zacząć działać na własny rachunek. Oprócz Dragonballa żaden z nich nie miał żadnych relacji rodzinnych z mafią, wszyscy wychowali w tzw. dobrych domach, gdzie rodzice pracowali ciężko każdego dnia, żeby utrzymać i wychować swoje dzieci na prawych ludzi. Jednak im to nie wystarczało, widzieli wokół rówieśników, którzy szastali pieniędzmi, to im imponowało, też tak chcieli.

Kiedy sojusze mafijne się posypały, to zabrakło zajęcia dla paranzy Maharadży, wtedy Nicolas podjął decyzję, że zdobędą Neapol na własność, unikali pracy dla innych, krok po kroku zdobywali teren zastraszając mieszkańców, zbierali haracze od sklepikarzy i ulicznych handlarzy, zdobyte pieniądze szybko wydawali na markowe ubrania. Z czasem przestało im to wystarczać, zapragnęli jeszcze większych zysków, a nie ma większych zysków niż handel narkotykami. Nicolas w tym celu zawarł sojusz szefem rodziny Acanfora z San Giovanni a Teduccio, z Małpopsem. Ten sojusz przyczynił się do krwawego zakończenia.

DSC_1200.JPG

Przywódcą grupy Nicolas, jest niezwykle inteligentny, a przez to jeszcze bardziej nieobliczalny i niebezpieczny, w swoim postępowaniu kieruje się radami z "Księcia" Machiavellego, stosując się do rad średniowiecznego filozofa powoli zdobywa władzę, której pożąda najbardziej na świecie. Maharadża kieruje się w swoim życiu prostym zasadami: „Zawsze opłaci się przebywać wśród tych, którzy mają władzę. Mam dość życia z ludźmi, którzy nic nie znaczą. Chcę być przy tych, co rządzą” oraz „Na świecie żyją tylko dwa gatunki ludzi: drapieżcy i ofiary. Mówiąc prościej: ci, którzy starają się wszystkich wydymać, i ci, którzy pozwalają się wydymać! Tak było zawsze i wszędzie.” Takie postrzeganie świata przez nastolatka z berettą za pasem jest bardzo niebezpieczne.

Powieść Saviano przykuła moją uwagę również przez opis miejsc w których nie raz bywałem w czasie gdy mieszkałem w Neapolu, Possilipo, Nisida (wspominana z racji mieszczącego tam się poprawczaka) a także śródmieście Neapolu (Forcella, via Toledo itp), opis tych wszystkich miejsc rozbudził wspomnienia.

Autor planuje kolejne tomy tej mrocznej opowieści o najciemniejszych stronach mafijnych interesów, które są udziałem nieletnich chłopców, można tylko przypuszczać, że będzie jeszcze bardziej brutalnie, gdyż na koniec spirala przemocy nakręciła się do tego stopnia, ze matka Nikolasa (prawa i porządna kobieta) po zabójstwie jego brata stwierdziła:

Książka nie kończy się dobrze, banda chłopaków chce przejąć władzę w mieście, zaczynają się zabójstwa, rozkręca się krwawa spirala zbrodni i zemsty, która dotyka Nicola osobiście. Autor planuje następne tomy z tej serii, pewnie będzie i mroczniej i bardziej krwawo, bo dla tych ludzi nie ma ratunku.

data wydania: 17 października 2018
ISBN: 9788381105118
liczba stron: 400
kategoria: literatura współczesna
język: polski


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


Zapraszam do lektury. Jeżeli, ktoś już czytał zapraszam do komentowania.


  • 75Upvotes
  • $3.39Reward
  • 0Comments

Comments

You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments