2 years ago

Ostatnio przeczytałem #30 - "Cisza białego miasta" - Eva García Sáenz de Urturi

Dawno nic nie publikowałem, bo czytałem. A tak na serio to cieszyłem się zasłużonym urlopem, również od Steemit, ale teraz po naładowaniu akumulatorów i zebraniu ciekawych materiałów na kolejne posty wracam.

Na początek z racji, że dziś przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, wybrałem doskonały thriller Evy García Sáenz de Urturi, który od blisko dwóch miesięcy podbija listy bestsellerów i zdobywa uznanie polskich czytelników. Dawno nie czytałem tak dobrego kryminału, powieść hiszpańskiej pisarki przenosi czytelnika w nieznany świat, do pełnego tajemnic urokliwego miasta Vitoria, stolicy hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Kraju Basków, gdzie panują specyficzne relacje towarzyskie i zwyczaje.

188128-cisza-bialego-miasta-eva-garcia-saenz-de-urturi-1.jpg

Kiedy mieszkańcy miasta przygotowują się na świętowania największego dorocznego święta Virgen Blanca, dochodzi do makabrycznego odkrycia w Starej Katedrze, gdzie znaleziono nagie zwłoki dwudziestolatków kobiety i mężczyzny. Ułożenie zwłok i znajdujące się przy nich trzy eguzkilore (dziewięćsił bezłodygowy) są łudząco podobne do podwójnych seryjnych morderstw, które miały miejsce dwadzieścia lat wcześniej. Oskarżonym i skazanym za popełnienie tamtych zbrodni został Tasio Ortiz de Zárate, gwiazda lokalnej społeczności, dobrze sytuowany archeolog z własnym programem telewizyjnym w ogólnokrajowej stacji telewizyjnej. Jego zatrzymania dokonał inspektor Ignasio Ortiz de Zárate - brat bliźniak jednojajowy skazanego. Tasio od blisko dwudziestu lat przebywa w więzieniu, w najbliższym czasie ma wyjść na pierwszą przepustkę. Czyżby pojawił się naśladowca?

“Tutaj kończy się twoje polowanie, tutaj zaczyna się moje” modlitwa nad zwłokami inspektora Unai López de Ayala

Rozwiązanie sprawy zabójstwa ze Starej Katedry powierzono inspektorowi Unai López de Ayala "Kraken" i inspektor Estibaliz Gauna, oboje doskonale pamiętają z mediów sprawę z przed dwudziestu lat, cztery podwójne zabójstwa, które paraliżowały senne zazwyczaj miasto. Ofiarami mordercy były pary noworodków, pięciolatków, dziesięciolatków i piętnastolatków, które nie były w żaden sposób spokrewnione, a charakteryzują je skomplikowane andaluzyjskie nazwiska. Dodatkowo Tasio Ortiz de Zárate oferuje zza więziennych krat pomoc "Krakenowi" w schwytaniu seryjnego mordercy, zdziwienie inspektora budzi sposób w jaki Tasio komunikuje się ze światem zewnętrznym, żeby poznać tę tajemnicę decyduje się podjąć grę ze skazanym.

Powieść Evy García Sáenz de Urturi to nie tylko doskonały kryminał, to także przewodnik po regionie, przez karty jej powieści oswajamy się z hiszpańsko brzmiącymi nazwiskami, nazwami geograficznymi czy lokalnymi tradycjami i zwyczajami. Jest to nie bez znaczenia, gdyż miejsca znalezienia kolejnych zwłok w chronologiczny sposób odtwarzają historię regionu. W niedługim odstępie znajdowane są kolejne zwłoki nagich par ułożone w charakterystyczny sposób, inspektor Ayala musi zintensyfikować swoje działania, gdyż jako czterdziestolatek ze złożonym andaluzyjskim nazwiskiem jest potencjalną ofiarą seryjnego mordercy. Presja czasu i społeczeństw powoduje, że nie chodzi jedynie o rozwiązanie zagadki morderstwa, ale przede wszystkim, żeby zapobiec kolejnym.

Powieść jest pierwszą częścią „Trylogii Białego Miasta”, czytelnicy znajdą tu wszystkie cechy charakteryzujące najlepsze kryminały: podejrzanych, z których nikogo nie można wykluczyć, nieuchwytnego mordercę, a ponadto główni bohaterowie zmagający się z bagażem z przeszłości. Jest też tajemnica z przeszłości, której poznanie jest nie bez znaczenia dla rozwiązania zagadki, autorka stopniowo odkrywa ją przed czytelnikiem wplątując w aktualne wydarzenia historię miłości "dziewicy Bianki" z lat siedemdziesiątych, oddając klimat minionej epoki, relacji społecznych. Porusza wiele wątków, splatając je zręcznie w złożonej historii, prowadzącej do spektakularnego rozwiązania, które autorka podaje czytelnikowi w sposób niezwykły, już przecież wiemy kto i dlaczego, ale wciąż brakuje "wisienki na torcie" w postaci odpowiedzi kim teraz jest morderca.

"Cisza białego miasta" to świetny kryminał, trzymający czytelnika w napięciu przez ponad 500 stron, pełnych zwrotów akcji, fałszywych tropów i kolejnych wątków, a to wszystko okraszone przepiękną historią miasta i regionu. A to dopiero pierwszy tom „Trylogii Białego Miasta”.

data wydania: 27 lutego 2019
ISBN: 9788328711426
liczba stron: 576
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
język: polski


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


Zapraszam do lektury. Jeżeli, ktoś już czytał zapraszam do komentowania.

  • 98Upvotes
  • $4.64Reward
  • 3Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments