2 years ago

Ostatnio przeczytałem #27 - "Ile oni wiedzą o Tobie? Szpiedzy i podsłuchy w Polsce" - Krzysztof Pyzia, Bruno Kowalsky

27.jpg

Przyznaję, że do sięgnięcia po książkę skusił mnie jej tytuł "Ile oni wiedzą o Tobie? Szpiedzy i podsłuchy w Polsce" i dopisek na okładce "jeden z czołowych polskich szpiegów przerywa milczenie", więc spodziewałem się ciekawego wywiadu rzeki w którym as wywiadu uchyli nieco z tajników pracy szpiega. Temat szpiegostwa i wywiadu jest bardzo interesujący, z racji swojej tajemniczości jest często podejmowany w literaturze i filmie, żeby tylko wspomnieć najsłynniejszego szpiega świata Jamesa Bonda. Ale jak zaznacza rozmówca autora prawdziwi szpiedzy nie lubią blichtru i szpanu, nie afiszują się ze swoim fachem na prawo i lewo. Cenią natomiast dyskrecję, często nawet ich najbliżsi nie wiedzą czy się zajmują w rzeczywistości. Wywiad zapewnia im legendowanie, które ma na celu "wtopienie" szpiega w otoczenie.

ile.png

Jeden z czołowych szpiegów przerywa milczenie. Metody najlepszych szpiegów w kraju i na świecie. Afera "Żelazo", czyli tajemnica PRL-owskich służb. System Echelon, czyli super szpieg, który podsłuchuje każdego z nas. Sposoby werbowania szpiegów dziś. I przemilczana rzeczywistość. Niewygodna prawda, po której kilka razy zastanowisz się nim powiesz coś przez telefon albo napiszesz w mailu… Tajemnicą poliszynela jest, że służby mają dostęp do większości serwerów. Kilkoma kliknięciami służby mogą czytać maile tych, którzy mają skrzynki pocztowe w większości popularnych portali internetowych. Billingi? Służby mają do nich pełny dostęp. Tyczy się to wszystkich. Oni prawdopodobnie wiedzą o Tobie już wszystko. Tylko od Ciebie zależy, ile Ty będziesz wiedział o nich. Bruno Kowalsky

Osoba z którą Krzysztof Pyzia przeprowadzał wywiad wydaje się mieć rozeznanie szczególnie w historii swojego fachu, gorzej wypada jego wiedza w temacie współczesnego wywiadu. Już po kilku rozdziałach odczuwałem wielkie rozczarowanie lekturą, wyznania Bruno Kowalskyego są bardzo ogólnikowe, średnio rozgarnięty użytkownik internetu może wyszukać wiele więcej i ciekawszych informacji o globalnej sieci wywiadu elektronicznego Echelon. Informacje podane przez Bruno nie wnoszą nic nowego, zapewne średnio zorientowany czytelnik, a za takiego się uważam, dysponuje porównywalną wiedzą na ten temat.

Po lekturze można odnieść wrażenie, że rozmówcą autora jest najprawdopodobniej oficer wywiadu PRL lub ewentualnie przełomu lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku, gdyż najchętniej dzieli się wiedzą na temat operacji polskiego wywiadu PRL. O współczesnym wywiadzie jest niewiele, informacje są bardzo ogólne i zdawkowe, w zasadzie ograniczają się do informacji o zasadach rekrutacji. W książce nie znajdziecie żadnych kompromitujących jakikolwiek wywiad informacji, ani na temat sposobów werbunku informatorów, czy sposobu ich prowadzenia. W związku z tym zasadne wydaje się pytanie dlaczego rozmówca kryje się za pseudonimem. W mojej ocenie chodziło tylko i wyłącznie na zrobieniu aury tajemniczości nad książką, dodatkowo autor sugeruje, że w trakcie pisania książki służby specjalne najprawdopodobniej śledziły ich, dlatego spotykali się gdzieś w ukryciu bez telefonów, gdyż te zapewne były na podsłuchu służb. Jak dla mnie istna paranoja.

iley.jpg

Co do odpowiedzi na pytanie zadane w tytule książki "ile oni wiedzą o Tobie?", według autora i jego rozmówcy we współczesnym świecie, dzięki nowoczesnym technologiom wywiady na całym świecie mają o wiele łatwiej jeżeli chodzi o inwigilację obywateli, co więcej informacji przechwytywanych przez systemy takie jak Echelon i bardziej zaawansowane jest tak dużo, że współcześnie agencje wywiadowcze muszą się zmagać z odpowiednim szybkim filtrowaniem tych informacji. Oczywiście wspomniani są globalni giganci internetowi jak Facebook, Google czy Apple, którym sami świadomie lub nieświadomie dostarczamy dziesiątków informacji na swój temat, według Bruno jest duże prawdopodobieństwo, że dostęp do tych danym ma również amerykański wywiad.

data wydania: 15 stycznia 2019
ISBN: 9788381233620
liczba stron: 224
kategoria: literatura faktu
język: polski

Niestety nic nowego ta publikacja nie wnosi, pomimo ukrywania rozmówcy "asa wywiadu" pod pseudonimem nic on odkrywczego nie ujawnia. Od takiej publikacji spodziewałem się wielu smaczków, anegdot czy historyjek związanych ze służbą "asa wywiadu", niestety nic takiego tu nie znajdziecie. Wiele ogólników i kilka odgrzewanych wywiadowczych kotletów, które są szeroko znane od lat. Jednak z drugiej strony książkę czyta się bardzo szybko, może posłużyć do uporządkowania informacji na temat wywiadu i szpiegów, a także mniej świadomych uwrażliwić na dane udostępniane w internecie.


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


Zapraszam do lektury. Jeżeli, ktoś już czytał zapraszam do komentowania.

  • 81Upvotes
  • $2.88Reward
  • 2Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments