4 years ago

Ostatnio obejrzałem #67 - "Diego"

Prawdopodobnie gdy w lutym HBO planowało premiery na marzec nie przewidziało akcji #zostanwdomu i zawieszania rozgrywek piłkarskich w całej Europie. Zawieszenie wszelkich rozgrywek ligowych sprawiło, że mamy czas na wspomnienie największych wydarzeń sportowych z przed lat i ich bohaterów. Bez sprzecznie jednym z takich bohaterów był argentyński piłkarz Diego Armando Maradonna, który jest bohaterem filmu dokumentalnego "Diego".

d.jpg
Źródło zdjęcia: materiały promocyjne za serwisem imdb.com

W swoim trzecim pełnometrażowym filmie dokumentalnym reżyser Asif Kapadia przedstawia historię wzlotu i upadku Diego Armando Maradonny niewątpliwie jednego z najlepszych piłkarzy w historii piłki nożnej, skupia się na najlepszy latach w karierze "Boskiego Diego", kiedy to występował w barwach włoskiego SSC Napoli, od momentu kiedy to w połowie lat osiemdziesiątych witały go nieprzebrane tłumy neapolitańskich "tifosi" na ulicach, a na Stadio San Paolo przywitało go 85000 kibiców, do momentu, kiedy w niesławie wyjeżdżał z Neapolu. Fascynujący dokument poruszający różne oblicza Diego Armando Maradony, który bez wątpienia był wielkim piłkarzem, ale kontrowersyjną osobowością.

W mieście, w którym piłka to religia, Diego, młody chłopak o niezwykłym talencie, staje się bogiem. Wrzucony w sam środek neapolitańskiego kotła – mafijnych rozgrywek, sukcesów, uwielbienia i skandali – nie potrafi udźwignąć swojej sławy.

d2.jpg
Źródło zdjęcia: materiały promocyjne za serwisem imdb.com

Wielki geniusz Diego implodował właśnie w Neapolu, pośród prawnych kłopotów, szkalowania w prasie, oskarżeń o nieślubnego syna, uzależnienia od kokainy i zwiazków z Camorrą. W jakiś sposób przetrwał to wszystko, prowadząc swoją ukochaną Argentynę do tytułu Mistrzów Świata, a neapolitański klub do dwukrotnego "scudetto", co nigdy wcześniej ani póżniej się nikomu nie udało. Wąskie skupienie się na okresie ośmiu neapolitańskich lat od 1984 do 1992 roku z pewnością rozczaruje tych, którzy szukają bardziej pełnego spojrzenia na karierę Diego, faktem jest, że to właśnie w tych kilku latach narodziła się legenda "boskiego Diego", osiągnęła apoteozę i ostatecznie uległa samozniszczeniu.

d3.jpg
Źródło zdjęcia: materiały promocyjne za serwisem imdb.com

Dokument powstał przy współpracy z Diego, który udostępnił Kapadii materiały wideo ze swojego prywatnego archiwum. Wcześniej dostęp do tych materiałów miał Emir Kusturica, który nakręcił w 2008 roku film "Maradona by Kusturica". Jednakże Kapadia mądrze wykorzystał w swoim filmie tylko te materiały, które pominął Kusturica, więc oba filmy nie nakładają się na siebie. Doskonale dobrane są elementy zwrotne w jego karierze sportowej, nie mogło zabraknąć słynnej "ręki boga" z półfinałowego meczu z Anglią na Mistrzostwach Świata w Meksyku i niesamowitego dryblingu z połowy boiska w tym samym meczu. Niefortunnie dla Maradonny podczas kolejnego Mundialu półfinał Argentyna - Włochy rozgrywany był na Stadio San Paolo w Neapolu, włoscy kibice obwiniali go o porażkę "squadra azzurra", co przełożyło się na jego późniejsze problemy w lidze i zawiedzenie po pozytywnych testach antydopingowych.

d4.jpg
Źródło zdjęcia: materiały promocyjne za serwisem imdb.com

Dokument zostawia widza z przeświadczeniem, że neapolitańczycy nienawidzą Diego, ale to było krótkotrwałe, bo blisko trzy dekady po porażce w mistrzostwach świata mało kto o tym pamięta w mieście pod Wezuwiuszem, wszyscy natomiast pamiętają boskiego Diego, który przyczynił się do dwukrotnego "scudetto" w historii klubu. Historia Maradonny nadal jest pisana, obecnie jako trenera, bez większych sukcesów. Jednak bez względu na późniejsze wydarzenia, które były jego udziałem w mieście u stóp Wezuwiusza ma status "Dios".

Film można obejrzeć na HBO GO.

Moja ocena filmu 9/10

Oczywiście jest to moja subiektywna ocena, każdy ma prawo do własnej, dlatego polecam obejrzeć ten film i samemu wyrobić sobie własne zdanie. A jeżeli widziałaś/eś już ten film to chętnie poznam Twoją ocenę.


  • 66Upvotes
  • $3.30Reward
  • 2Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments