8 months ago

Ostatnio obejrzałem #52 - "Hakowanie świata"

Na początku zaszłego roku świat obiegły informacje, że firma analityczna Cambridge Analytica wykorzystuje dane milionów użytkowników Facebooka bez ich wiedzy i zgody w celu przygotowania spersonalizowanych kampanii politycznych, które mogą następnie być wykorzystane przez polityków w walce o najwyższe stanowiska.


MV5BMGViZWEwOGItMGZlMC00YzE1LTk5ZWItMGYxYjhhMjBmNDMwXkEyXkFqcGdeQXVyNDg4NjY5OTQ._V1_SY1000_CR0,0,675,1000_AL_.jpg

Ideą, która przyświecała Markowi Zuckerbergowi w chwili tworzenia Facebooka były marzenia o skomunikowaniu całego świata, miejscu w internecie, gdzie użytkownicy zaczną tworzyć wspólnotę, będą dzielić się poglądami, marzeniami, przestaną czuć się samotni. Trudno określić w którym momencie coś poszło nie tak, gdyż miejsce, które miało nas łączyć teraz najczęściej dzieli.

Dane z naszej cyfrowej aktywności w sieci nie znikają, każda nasza aktywność stanowi potencjalne źródło informacji o nas, każde nasz "Like" na FB, czy odwiedzenie linku udostępnionego przez znajomego, każde obejrzenie krótkiego filmu umieszczonego przez obserwowany serwis sprawia, stanowią źródło wiedzy o naszej osobowości, naszych zainteresowaniach. Małe okruszki informacji o naszej aktywnosci w sieci są skrzętnie zbierane w coraz to większe i większe zbiory, które następnie firmy takie jak Cambridge Analytica wykorzystują do stworzenia naszego cyfrowego profilu, dzięki czemu łatwiej będzie reklamodawcom dotrzeć do nas ze spersonalizowaną reklamą, a teraz okazuje się, że te same dane służą do tworzenia kampanii politycznych.

MV5BMjIyMzYwMTA4N15BMl5BanBnXkFtZTgwMzUyMjU4NjM._V1_SX1777_CR0,0,1777,999_AL_.jpg

Brytyjska dziennikarz śledcza Carole Cadwalladr mozolnie próbuje dowieść związku analiz sporządzanych przez Cambridge Analytica z wynikami wyborów w 2016 roku. W ocenie twórców tego dokumentu dane od Cambridge Analytica zostały wykorzystane przez sztab wyborczy kandydata na prezydenta Donalda Trumpa w 2016 roku oraz w kampanii referendalnej odnośnie Brexitu po stronie zwolenników odłączenia się Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej. Co prawda są to wyłącznie sugestie twórców dokumentu, że Cambridge Analytica przyczyniła się do wyboru Trumpa i Brexitu, ale myślę, że bardzo dobrze podobną skomentował całą sprawę Christopher Wylie były pracownik Cambridge Analytica, który zeznawał przed komisją w brytyjskim parlamencie, odpowiadając na pytanie, czy dzięki Cambridge Analytica uzyskano taki wynik referendum jaki uzyskano? On porównał działalność firmy analitycznej do dopingu w sporcie, który jesteśmy w stanie wykryć u oszusta, ale nie można udowodnić, że zawodnik złapany na dopingu wygrał dzięki przyjmowaniu zakazanych substancji dopingowych.

Film dotyka bardzo ważnego tematu, tu już nie chodzi o naszą prywatność w sieci, czy dostęp do naszych danych i dostarczania nam spersonalizowanego kontentu, wiem, że wielu z nas cieszy się, że w chwili, gdy przypada termin wymiany oleju w silniku, akurat wyświetla nam się reklama z takim olejem. Mało kto zastanawia się jak to się stało, że taka reklama akurat dotarła do nas w takim momencie, czerwona lampka zapala nam się dopiero za którymś razem, gdy zdarzy się podobny "przypadek". Jeżeli chodzi o marketingowe wykorzystanie Big Data, to możemy być względnie zadowoleni, ale jak te same informacje zostają wykorzystane do walki politycznej to zaczyna być groźnie.

Trailer:

Sam film jest przeciętny, ale temat w nim poruszony jest bardzo ważny, afera z wyciekiem danych z Cambridge Analytica wybuchła w zeszłym roku, w świecie była szeroko komentowana kilka miesięcy, w Polsce zaledwie o niej wspomniano. Dokument ten nie jest wybitny, ale powinien otworzyć oczy na bezpieczeństwo cyfrowych śladu, który zostawiamy w sieci.

Moja ocena filmu 6,5/10

Oczywiście jest to moja subiektywna ocena, każdy ma prawo do własnej, dlatego polecam obejrzeć ten film i samemu wyrobić sobie własne zdanie. A jeżeli widziałaś/eś już ten film to chętnie poznam Waszą ocenę.

  • 91Upvotes
  • $1.15Reward
  • 2Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments