2 years ago

Ostatnio obejrzałem #50 - "Wilcze echa"

Francuski dramat wojenny "Wilcze echa" w reżyserii Antonin Baudry zabiera widza w niezwykły świat zarezerwowany wyłącznie dla marynarzy łodzi podwodnych. Twórcy filmowi w historii wielokrotnie sięgali po historie odizolowanych w głębinach oceanów marynarzy, którzy są zdani wyłącznie na siebie. Dramat Baudry nawiązuje do najlepszych filmów gatunku, takich jak "Polowanie na Czerwony Października" czy "Das Boot", jest natomiast dużo lepszy od historii opowiadającej o tragedii "Kurska" w reżyserii Thomasa Vinterberga.

wilcze-echa-plakat.png

Imponująca wizualnie i niepokojąca wizja niedalekiej przyszłości, w której światowemu pokojowi zagraża zupełnie nowa forma terroryzmu, a zaawansowana technologia obraca się przeciwko krajom pierwszego świata. W rolach głównych, m.in: zdobywca Cezara dla Najlepszego aktora za rolę w filmie „Nietykalni”, gwiazda „Inferno” i „Jurassic World” – Omar Sy; znany ze spektakularnych megaprodukcji Luca Bessona „Valerian i Miasto Tysiąca Planet” i „Piąty Element” – Mathieu Kassovitz oraz nagrodzony Cezarem – Reda Kateb, gwiazda kultowego „Proroka”. „Wilcze echa” to thriller, w którym poziom emocji podnosi się z każdą minutą, a w wielkim finale nic nie będzie takie, jakie mogło wydawać się na początku.

Chanteraide (François Civil) jest młodym analitykiem akustycznym obdarzonym słuchem doskonałym, a także talentem i wiedzą, która umożliwia mu identyfikację niemal każdego rodzaju okrętu lub łodzi. W trakcie misji u wybrzeży Syrii słyszy niezidentyfikowany wcześniej dźwięk okrętu podwodnego, który charakteryzuje się napędem z czterema łopatami wirnika. W ocenie dowódcy okrętu kapitana Grandchampa (Reda Kateb) i jego zastępcy kapitana D'Orsi (Omar Sy) to niemożliwe, gdyż takich okrętów nie ma. Misja kończy się sukcesem, ale po powrocie do macierzystej bazy pozostaje niesmak, że Chanteraide nie był w stanie zidentyfikować tajemniczego okrętu podwodnego. Analiza dostępnych baz danych francuskiej marynarki wojennej CIRA, nie przynosi pożądanych efektów. Chanteraide zainspirowany przez nowo poznaną właścicielkę księgarni Diane (Paula Beer) uzmysławia sobie, że może to być wycofany rzekomo z eksploatacji rosyjski okręt podwodny, ale w cyfrowej bazie są tylko próbki dźwiękowe jednostek pływających aktualnie wykorzystywanych przez różne marynarki wojenne. Narażając się przełożonym zakrada się do archiwum i ustala, że źródłem tajemniczego dźwięku jest wycofana dawno temu rosyjski okręt podwodny przenoszący pociski balistyczne z głowicami jądrowymi "Trezor III".

vf.jpg

Chanteraide zostaje zatrzymany w związku z nieautoryzowanym wejściem do archiwum przez komendata CIRA (Jean-Yves Berteloot), przekazuje mu co odkrył, zostaje zwolniony dopiero po zweryfikowaniu przez komendanta przekazanych informacji. Wszystko to dzieje się w cieniu konfliktu zbrojnego, który wywołali Rosjanie napadając na Finów, świat staje na krawędzi ogólnoświatowego konfliktu. Kapitan Grandchamp w dowód uznania za pozytywne zakończenie misji u wybrzeży Syrii zostaje wyznaczony przez admirała Alfosta (Mathieu Kassovitz) na dowódcę chluby francuskiej marynarki wojennej nuklearnego okrętu podwodnego "L’Effroyable" i niemal natychmiast otrzymuje rozkazy wyjścia w morze z kolejną misją. Chanteraide miał być analitykiem akustycznym na jego okręcie, ale w trakcie badań lekarskich wykryto u niego ślady konopi w moczu, przez nie może być zaokrętowany.

Niedługo po wyjściu w morze "L’Effroyable" i towarzyszącego mu "Le Titane" systemy radarowe wykrywają wystrzeloną z rejonu Morza Barentsa w kierunku Francji rakietę balistyczną najprawdopodobniej z ładunkiem nuklearnym. Kapitan Grandchamp otrzymuje rozkazy odpowiedzi w postaci wystrzelenia pocisków nuklearnych w kierunku Rosji. Chwilę później Francuzi odkrywają, że lecący w kierunku Francji pocisk nie jest wyposażony w głowicę jądrową. Jednak raz wydanych rozkazów dla dowódcy i zastępcy "L’Effroyable" nikt nie może odwołać, zaczyna się więc walka z czasem, żeby uniemożliwić wystrzelenia pocisków, gdyż to będzie skutkowała zagładą ludzkości.

hg.jpg

Pomimo bardzo ograniczonych przestrzeni w okrętach podwodnych akcja filmu cały czas jest bardzo dynamiczna i trzyma w napięciu od początku do samego końca. Jedną z wyróżniających cech tego filmu jest bardzo realistyczne odwzorowanie procedur i różnych manewrów na pokładzie, które zmuszają widza do zadania pytań, czy w takiej sytuacji, rzeczywiście nie ma procedur odwoławczych. Napięcie, które jest potęgowane przez niesamowitą ścieżkę dźwiękową jest prawdziwą siłą uderzeniową tego filmu. Scenariusz ma tendencję do uwiarygodniać wydarzenia i czasami udaje się nas zaskoczyć. Oprócz głównego wątku militarnego jest jeszcze pięknie przedstawiona historia miłosna Chanteraide i Diany, gdzie ich intymnemu zbliżeniu towarzyszy dźwięk sonaru.

dfs.jpg

"Wilcze echa" to również popis aktorski Françoisa Civila, Reda Kateba, Mathieu Kassovitz i Omara Sy. Bez dwóch zdań warto się zanurzyć w głębiny oceanów na około dwie godziny z bohaterami tego francuskiego dramatu wojennego, gdyż bez wątpienia jest to jeden z najlepszych filmów jakie oglądałem dotychczas na Netflixie (aktualnie dostępny jest wyłącznie w Stanach, więc trzeba pokombinować z VPN-em i niestety po obcemu). Można poszukać ewentualnie, czy jeszcze w jakimś kinie nie grają.

Trailer:

Moja ocena serialu 8/10

Oczywiście jest to moja subiektywna ocena, każdy ma prawo do własnej, dlatego polecam obejrzeć ten film i samemu wyrobić sobie własne zdanie. A jeżeli widziałaś/eś już ten film to chętnie poznam Waszą ocenę.

  • 89Upvotes
  • $1.07Reward
  • 2Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments