8 months ago

Ostatnio obejrzałem #49 - "Underdog"

Debiut reżyserski Macieja Kawulskiego, który co prawda w dziedzinie kreacji show KSW jest wyjadaczem, ale na gruncie kinowym to jego pierwsze kroki, "Underdog" więc nie był na mojej liście filmów "must see". W ostatnim czasie polskie kino jest w nie najlepszej kondycji, dominują komedie romantyczne z powtarzającą się obsadą i schematami, albo kolejne dzieła mistrza Vegi, przede wszystkim dlatego, do obejrzenia "pierwszego polskiego filmu o MMA", jak był wszędzie reklamowany, podchodziłem jak pies do jeża. Ktoś jednak zostawił kopię na dysku w pracy, a jak wiadomo nocki są długie i coś robić (oglądać) trzeba, gdy nie muszę ratować świata.

un.jpg

Uwagę moją zwróciła obsada filmu, na fanów sportów walki jak magnez działa nazwisko Mameda Chalidowa, i jak przypuszczam on miał gwarantować pełne sale kinowe. Chalidow gra drugoplanową rolę mistrza Deni Takaeva, a w pierwszoplanowej roli zawodnika MMA Borysa "Kosy" Kosińskiego obsadzono Eryka Lubosa, ciekaw byłem jak sobie poradzi w tej roli, szczególnie jeśli chodzi o sceny walk. Wyszło to dość przekonująco, ale to też duża zasługa pracy kamery i montażystów.

Film zaczyna się sceną wejścia przez "Kosę" do klatki, gdzie walczy z Takaevem o pas mistrzowski, w klatce wygrywa "Kosa", ale badania antydopingowe wykazują, że zrobił to wbrew duchowi sportu. Powodem odebrania mistrzowskiego pasa było wykrycie niedozwolonych środków we krwi. Borys wraca w niesławie do rodzinnego Ełku, gdzie pracuje fizycznie i pomaga ojcu prowadzić szkółkę sztuk walki. Mistrz Deni Takaev pomimo przyznanego mu przy zielonym stoliku zwycięstwa nie czuje, że ono mu się należy, odnajduje więc "Kosę" i proponuje mu powtórzenie walki. W pierwszej chwili odrzuca on propozycje Takaev, ale gdy zostaje odrzucony przez panią weterynarz Ninę (Aleksandra Popławska) z racji podejrzeń, że podkrada jej lekarstwa, dochodzi do niego, że musi coś udowodnić ukochanej, ojcu i ludziom, którzy postawili na nim krzyżyk. Godzi się na propozycję walki z Takaevem.

Od tego momentu mamy kalkę schematu znanego między innymi z serii filmów z Sylvestrem Stallone - Rocky, "Kosa" rozpoczyna żmudny ciężki trening na łonie mazurskiej natury, aby po raz ostatni stanąć w blasku reflektorów i walczyć o odzyskanie swojego dobrego imienia. Dopełnieniem emocji są rosyjscy mafiosi, którzy zainteresowani postawienim wielkich pieniędzy na zwycięzcę walki porywają córkę Niny, żeby wymusić na "Kosie" korzystny dla siebie wynik walki.

underd1.jpg

Fani sportów walki mogą być rozczarowani małą liczbą scen walki, również ich aranżacja może mieć wiele do życzenia, ale z drugiej strony "Underdog" jest bardzo ciekawym i poprawnie zrobionym filmem, nie arcydziełem, ale dobrym kinem z bardzo dobrą rolą Eryka Lubosa, można odnieść wrażenie, że nie tylko Rocky inspirował twórców, również rola Mickey Rourke w "Zapaśniku", stanowiła inspirację Lubosa przy kreacji swojej postaci i wyszło to bardzo dobrze. Mamed Chalidow również wypadł całkiem poprawnie, oczywiście jego dialogi zostały okrojone do absolutnego minimum, a sceny walki to jego żywioł.

Trailer:

Moja ocena filmu 7/10 (szczególnie za kreację Lubosa!)

Oczywiście jest to moja subiektywna ocena, każdy ma prawo do własnej, dlatego polecam obejrzeć ten film i samemu wyrobić sobie własne zdanie. A jeżeli widziałaś/eś już ten film to chętnie poznam Waszą ocenę.

  • 77Upvotes
  • $1.09Reward
  • 4Comments

Comments

You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments