9 months ago

Ostatnio obejrzałem #45 - "Gomorra" sezon 4

Ponad pół roku temu pisałem o trzecim sezonie Gomorry, zainteresowanych odsyłam do tamtego postu. Twórcy "Gomorry" nie kazali czekać fanom serialu na kolejny sezon tak długo jak poprzednio, własnie zakończyła się emisja ostatnich dwóch odcinków czwartego już sezonu i obecnie cały serial dostępny jest na HBO GO. Sezon składa się z dwunastu odcinków, które obejrzałem w ciągu dwóch wieczorów, nie lubię oglądać pojedynczego odcinka i czekać tydzień na kolejny to odkładam obejrzenie danego serialu dopiero do zakończenia sezonu. Z tego powodu omijam szerokim łukiem wszelkie informacje o ostatnim sezonie GoT.

g.jpg

Pisząc poprzedni post wyraziłem swoje oczekiwania i przypuszczenia odnośnie czwartego sezonu:

Ciekawi mnie jaki potoczą się dalsze losy Gennaro Savastano, kiedy już zabrakło przy jego boku oddanego przyjaciela, a wkoło niego same "młode wilki" bez skrupułów i bez zasad. Można przypuszczać, że w przysłowiowe "buty" Ciro Di Marzio wejdzie Patrizia Santoro, która już w trzecim sezonie rozwijała skrzydła.

pa (1).jpg

Gennaro "Genny" Savastano (Salvatore Esposito) jest bardzo przybity śmiercią przyjaciela Ciro Di Marzo (Marco D'Amore), którego musiał zabić w finale poprzedniego sezonu, żeby ratować własną skórę. Zapowiadało się, że "młode wilki" z Forcelii pod wodzą Enzo "Błękitna krew" (Arturo Muselli) i konfederaci ze śródmieścia będą chcieli jak najszybciej "dobić" osłabionego "Gennego", żeby przejąć Secondigliano (północnej dzielnicy Neapolu) i jego dostawców. Jednak Gennaro jest nieobliczalny i wielu przeciwników go nie docenia, wyprzedzając ich ruchy z przytupem atakuje dzięki pomocy klanu Levante, Klan Levante kontroluje okolice Neapolu, ale ma ochotę na przejecie dzielnic miasta. Wystraszeni przeciwnicy Gennaro Savastano przystają na jego warunki. Sprawdziły się moje przypuszczenia odnośnie Patrizi Santoro (Cristiana Dell'Anna), która po bardzo wybuchowym początku dostała od "Gennego" we władanie Secondigliano i nadzorowanie kanałów dostaw kokainy, grupa Enzo zostaje w Forcelli, a konfederaci w śródmieści, czyli zostaje zachowane pewnego rodzaju status quo.

Gennaro Savastano decyduje się wycofać z nielegalnego procederu, zamienia się w praworządnego biznesmena z marzeniami budowy drugiego większego lotniska dla Neapolu, w tym celu zatrudnia najlepszego menadżera, który ma być gwarantem pełnej legalności interesów. Tak więc po trzech sezonach, gdzie emocjonowaliśmy się wojnami gangów, w czwartym sezonie mamy zupełny zwrot akcji. Poprzez wprowadzenie nowych bohaterów, którzy w połączeniu z dobrze nam znanymi kamorystami rozbudowują wątki serialu, twórcy sprawnie opowiadają historię neapolitańskiej mafii. Nie bez znaczenia jest, że scenariusz serialu podobnie jak film z 2007 roku bazuje na bestsellerowej powieści Roberto Saviano, który w młodości był kamorystą.

Wiadomo, że nawet najciekawiej przedstawione wojny gangów, z czasem nudzą się widzom. Powiem szczerze, że pomimo jestem wielkim fanem tego serialu, z racji sentymentu do miasta, ale gdyby twórcy serialu zafundowali nam kolejny sezon podobny do poprzednich, kiedy to toczyła się walka o przejęcie władzy w Secondigliano i Scampi, dopiero w trzecim sezonie akcja serialu wkroczyła do śródmieścia Neapolu, to nawet najwięksi fani odchodzili by od telewizorów.

Rozwinięcie wątków serialu o ukazanie pseudo legalnych biznesów, które mają "wyprać" brudne pieniądze z handlu narkotykami uważam za bardzo zręczne posunięcie, kolejne tajemnice mafii zostały ujawnione. W mojej ocenie dużym plusem tej serii są zdjęcia i scenografie, poprzednio widz był tłamszony widokiem brudnego i zaśmieconego Neapolu, a z własnego doświadczenia mogę zapewnić, że miasto jest piękne i dopiero w tym sezonie widzimy kilka scen, które mogą to potwierdzić.

Kolejnym plusem jest wprowadzenie organów ścigania, które z mniejszym lub większym skutkiem walczą z mafią, wcześniej można było mieć wrażenie, że serial przedstawia odrealniony obraz z Ameryki Południowej. W tym sezonie poznaliśmy nieprzekupnego sędziego, który na cel obrał Gennaro Savastano.

Trailer za HBO Polska

"Grande finale" z ostatniego odcinka znowu zaskoczył, i pozostawił wiele otwartych konfliktów między mafijnymi klanami i grupami, "Genny" wrócił z gangsterskiej emerytury, ale z drugiej strony jego poczynania w biznesie niewiele różniły się od wcześniejszego życia. Naprawdę trudno przewidzieć co zobaczymy w kolejnym sezonie, można przypuszczać, że głównie będzie to potyczka między Savastano i ścigającym go sędzią (prokuratorem). Możemy się spodziewać chęci vendetty ze strony klanu Levante, również pozostały niewyrównane krzywdy między Enzo "Błękitna krew", a "Elegantem". Oby tylko twórcy nie kazali nam czekać dwa lata na kolejny sezon.

### Moja ocena serialu 9/10.

Oczywiście jest to moja subiektywna ocena, każdy ma prawo do własnej, dlatego polecam obejrzeć ten serial i samemu wyrobić sobie własne zdanie. A jeżeli widziałaś/eś już ten serial to chętnie poznam Waszą ocenę.

  • 89Upvotes
  • $3.52Reward
  • 2Comments

Comments

You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments