9 months ago

Ostatnio obejrzałem #44 - "Bezwzględny"

Poprzednio było o dość słabym, żeby nie powiedzieć kiepskim horrorze, to teraz dla odmiany dużo lepszy moim zdaniem film włoski, którego scenariusz oparto na rzeczywistych wydarzeniach z ostatnich dwudziestu lat XX wieku. Był to okres prosperity 'ndranghety - kalabryjskiej mafii, której członkowie przenieśli się "za chlebem" na północ Włoch i kontynuowali swój przestępczy proceder w Mediolanie.

wee.jpg

Głównym bohaterem tej historii jest Santo Russo (Riccardo Scamarcio) młody chłopak, który wraz z matką przyjeżdża do ojca do Mediolanu, gdzie ma im być lepiej. Ojciec były członek 'ndranghety chce się odciąć od przeszłości i uchronić swoich synów przed pokusami jakie daje mafijne życie. Niestety Santo ma inne plany, przypadkowo zostaje zatrzymany przez karabinierów pod zarzutem kradzieży skutera, jego ojciec stwierdził, że najlepszą szkołę życia przejdzie w poprawczaku, dlatego nie próbował go nawet wybronić.

W przypadku Santo poprawczak sprawił, że dostał on szkołę życia, ale wyrobił sobie również kontakty i utwierdził się w przekonaniu, że będzie to droga, którą podąży w dorosłym życiu. Wspólnie z poznanym w poprawczaku Salvatore 'Slim' Mammone (Alessio Praticò) ruszają na podbój przestępczego Mediolanu, nawiązują współpracę z klanami 'ndranghety działającymi w mieście. W latach osiemdziesiątych specjalizują się w napadach i porwaniach bogatych przedsiębiorców dla okupu, w kolejnych przebranżowili się na handel narkotykami, a zarobione pieniądze "prali" w branży budowlanej.

vsdg.jpg

Przez te wszystkie lata Santo Russo charakteryzował się niezwykłą bezwzględnością, nie miał żadnych oporów przed własnoręcznym zabijaniem rywali i partnerów "biznesowych". Jego słabością były również piękne kobiety: żona Mariangela (Sara Serraiocco) i francuska kochanka Annabelle (Marie-Ange Casta). Jednak wszystko co piękne się kiedyś kończy, popełniony wcześniej błąd skutkował ponownym zatrzymaniem przez karabinierów, tym razem groziło mu wiele lat odsiadki chyba, że... pójdzie na współpracę z prokuratorem. Przyczynił się do największych zatrzymań w historii północnych Włoch, wydał wszystkich swoich przestępczych parterów, również najbliższych przyjaciół, w zamian otrzymał status świadka koronnego i ukrył się gdzieś w Europie.

ant.jpg

Sama historia jest banalna, ale sposób w jaki została przedstawiona bardzo mi się podobał, pomimo dużego ciężaru gatunkowego film jest zrobiony z pełną dozą humoru, świetna scenografia, a przede wszystkim klimatyczna ścieżka dźwiękowa, której przykład można znaleźć poniżej. Doskonała kreacja Riccardo Scamarcio tytułowego bohatera.W kinie amerykańskim jest pełno filmów gangsterskich, jednak ten włoski film w reżyserii Renato De Maria w zupełnie inny sposób przedstawia włoskie realia lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku

Moja ocena filmu 7/10

Oczywiście jest to moja subiektywna ocena, każdy ma prawo do własnej, dlatego polecam obejrzeć ten film i samemu wyrobić sobie własne zdanie. A jeżeli widziałaś/eś już ten film to chętnie poznam Twoją ocenę.

  • 87Upvotes
  • $1.19Reward
  • 2Comments

Comments

You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments