a year ago

Ostatnio obejrzałem #36 - "Leaving Neverland"

"Leaving Neverland" to jest niezwykły dokument opowiadający historie niezwykłej znajomości, lub jak bohaterowie sami określają tę relację - przyjaźni dwóch chłopców z Michaelem Jacksonem. W filmie Wade Robson i Jimmy Safechuck oraz ich bliscy w szczegółach opowiadają o wydarzeniach, które miały miejsce w ich dzieciństwie i jak to później zaważyło na ich przyszłym życiu.


fcjddy.png

Australijczyk Wade Robson jako pięciolatek zafascynował się muzyką, a szczególnie tańcem w wykonaniu Michaela Jacksona, z zapałem ćwiczył choreografię z jego teledysków, rodzice, a szczególnie matka wspomagała go w realizacji pasji. Fascynacja gwiazdorem dorównywała obsesji, więc nie dziwi, że chcieli obejrzeć jego występ w australijskim Brisbane. Dodatkowo lokalna rozgłośnia zorganizowała konkurs tańca w którym nagrodą było spotkanie Jacksona, Wade jako pięciolatek nie mógł wziąć udziału w tym konkursie, ale wystąpił poza konkursem, jego taniec tak porwał zebrany tłum, że organizatorzy zdecydowali się przyznać mu jednak główną nagrodę. Tak więc pięcioletni Wade spotyka swojego idola i zaczyna się znajomość, która jak się okazało miała zaważyć na jego dalszym życiu i karierze. Jeszcze w Australii tańczy na scenie wspólnie z Jacksonem.

Dwa lata później matka Wada Robsona decyduje się przenieść z dwójką z trójki swoich dzieci do Los Angeles, tam nawiązują ponownie kontakt z Michaelem Jacksonem, który gości ich w swoim domu, skupiając się jednak na tym, żeby jak najczęściej być sam na sam z siedmioletnim Wadem. Trudno wytłumaczyć co sprawiło, że matczyny instynkt nie zadziałał, że matka chłopca nie widziała nic dziwnego w tym, że trzydziestoletni mężczyzna spędza z siedmioletnim chłopcem całe dnie, a następnie całe noce w sypialni gwiazdora. W tym czasie Jackson urabiał krok po kroku siedmioletnie dziecko, zaczynając od masturbacji wprowadza go w świat seksu dorosłych.

yoo.jpg

W podobny sposób wpadł w sidła Jacksona drugi z bohaterów Jimmy Safechuck, on również był zafascynowany idolem, jak wyznała matka Jimma w filmie "...nie wiem co sprawiło, że byłam zapatrzona w blichtr i światowe życie, które otworzył przez nami Jackson, że nie zwróciłam uwagi, że dzieje się to kosztem mojego jedynego syna...". Jimmy wraz rodzicami towarzyszył gwiazdorowi w jego tourne po Europie, do pierwszego molestowania ze strony Jacksona doszło w mieście "miłości" Paryżu. W obu przypadkach powtarzał się ten sam scenariusz erotycznych zabaw, których dopuszczał się gwiazdor, po szczegóły odsyłam do dokumentu, ale mogę tylko dodać na marginesie, że po poznaniu jego zboczeń wyjaśnia się skąd się wziął ten jego spiczasty nosek.

Film jest bardzo długi, bo blisko cztery godziny, podzielony na dwie części, ale narracja jest poprowadzona w taki sposób, że nie można się oderwać ani na chwilę, bliscy Robson'a i Safechuck'a emocjonalnie opowiadają o wydarzeniach, których byli świadkami. Dużą uwagę poświecono też oskarżeniom o molestowanie, które pojawiały się jeszcze za życia Michaela Jacksona, w pierwszy przypadku prawnicy gwiazdora zawarli pozasądową ugodę na 20 milionów dolarów, w kolejnym oskarżeniu między innymi dzięki krzywoprzysięstwu Robson'a, który zeznał w czasie procesu, że spędzał noce w sypialni gwiazdora, ale do niczego nie dochodziło, ława przysięgłych uznała, że Jackson jest niewinny.

Można zarzucać Wade Robson'owi dlaczego w czasie procesu kłamał, a kilka lat po śmierci gwiazdora zdecydował się wyznać prawdę i oskarżył go o molestowanie między siódmym i czternastym rokiem życia. Według niego sytuacja się zmieniła gdy sam został ojcem i poczuł odpowiedzialność za życie i bezpieczeństwo własnego syna.

Na pewno po obejrzeniu tego dokumentu dostępnego na HBO GO będziecie musieli inaczej spojrzeć na supergwiazdę lat dziewięćdziesiątych Michaela Jacksona. Dokument jest porażający, więc jeśli Michael Jackson był waszym idolem w młodości, lepiej go sobie odpuście. Sam mam teraz problem z oddzieleniem jego twórczości artystycznej od czynów, których się dopuszczał względem wielu dzieci, bo tych dwoje to jest prawdopodobnie wierzchołek góry lodowej. Jednym z chłopców Jacksona, z którymi widywano go przez pewien czas był Macaulay Culkin, Wade Robson był nawet zazdrosny o to, że zajął on jego miejsce przy boku "przyjaciela".

Moja ocena filmu 8/10

Oczywiście jest to moja subiektywna ocena, każdy ma prawo do własnej, dlatego polecam obejrzeć ten film i samemu wyrobić sobie własne zdanie. A jeżeli widziałaś/eś już ten film to chętnie poznam Twoją ocenę.

  • 82Upvotes
  • $4.92Reward
  • 3Comments

Comments

You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments