a year ago

Ostatnio obejrzałem #33 - "Życie bez pozwolenia"

Wczoraj było o włoskim serialu kryminalnym "Suburra", a w związku z tym, że grupy przestępcze są chętnie podejmowanym tematem przez twórców różnych seriali to dziś również serial kryminalny w podobnym klimacie, tym razem hiszpański "Życie bez pozwolenia". Na Netflix'ie w lutym udostępniono pierwszy sezon, a z tego co zauważyłem na serwisach filmowych Filmweb i IMDb powstał już drugi sezon tego serialu i miał swoją premierę w Hiszpanii w dniu 22 lutego 2019 roku.

33.jpg

Akcja serialu dzieje się w Galicji na zachodnim wybrzeżu Hiszpanii, gdzie swoje interesy prowadzi Nemo Bandeira (Jose Coronado), na co dzień ogólnie szanowany w okolicy biznesmen prowadzący prężnie wiele interesów w rodzinnym mieście, ale także w całej Hiszpanii. Ale jak łatwo się domyślić pod przykrywką legalnych interesów prowadzi również nielegalne interesy, głownie związane z przemytem narkotyków z Ameryki Południowej. Nemo w dniu swoich sześćdziesiątych urodzin dowiaduje się, że ma zdiagnozowaną chorobę Alzheimera. W obawie, że niedługo objawy chorobowe mogą uniemożliwić mu prowadzenie interesów decyduje się przygotować Open Sea, żeby przekazać firmę w ręce swoich dzieci Nina (Giulia Charm) albo Carlosa (Àlex Monner).

v3.jpg

I w tym momencie zaczynają się elementy latynoskiej telenoweli z wymownymi zbliżeniami na twarze włącznie. Prawą ręką w biznesie jest Mario Mendoza (Álex González) - syn przyjaciela Nemo, który zginął 20 lat temu, po śmierci przyjaciela Nemo zaopiekował się Mario, wykształcił go i traktował jak syna. Dlatego wszyscy byli przekonani, że to on w przyszłości poprowadzi interesy rodziny Bandeira, decyzja Nemo zaskoczyła tak samo Maria jak i jego dzieci. Nina była przekonana, że będzie się spełniała jako właścicielka galerii sztuki, którą kupił jej ojciec, nie jest zainteresowana w ogóle przejęcie rodzinnego interesu. Natomiast syn Nemo, Carlos jest walczącym z uzależnieniem od narkotyków homoseksualistą, jego orientacja seksualna nie razi nikogo z rodziny, ale uzależnienie od narkotyków spędza sen z powiek jego rodziców. Do pełnego obrazu rodziny trzeba dodać jeszcze nieślubną córkę Nemo - Larę Balarés (Claudia Traisac), która go nienawidzi, za to, że zostawił jej matkę i nie chce żadnej pomocy od ojca.

mn.jpg

Odstawiony na boczny tor Mario nie zamierza rezygnować z walki o schedę po Nemo, jest autorem wielu intryg, których celem jest zdewaluowanie Niny i Carlosa w oczach ojca, żeby to zrealizować jest gotowy na wszystko.

Jednak oprócz telenoweli z udziałem rodziny Bandeira, Maria i Lary w różnych konfiguracjach, jest również poprowadzony ciekawy wątek kryminalno-sensacyjny związany z nielegalną stroną działalności Nemo, który na lokalnym rynku rywalizuje o wpływy z gangiem Tigre (Daniel Currás), pikanterii dodają zafiksowany na punkcie Nemo komisarz Adolfo Monterroso (Xabier Deive), który za wszelką cenę chce wsadzić Nemo Bandeira do więzienia oraz zatrudniony w Open Sea księgowy a w rzeczywistosci agent wywiadu Malcom Souza (Unax Ugalde), próbujący zdobyć kompromitujące Nemo dowody poprzez zbliżenie się do jego nieślubnej córki Lary. Oczywiście cały czas choroba Nemo postępuje więc musi mierzyć się z jej skutkami, przez długi czas ukrywając ją przed rodziną i bliskimi.

v1.jpg

Daleko temu serialowi do produkcji takich jak "Narcos", "Gomorra" czy "Suburra", ale wciąga, może zaciekawić widza i ogląda się go bardzo dobrze, minusem są dość długie odcinki, bo każdy z dwunastu odcinków trwa około 70-75 minut, czyli trzeba poświęcić sporo czasu. Ja akurat mogłem zerknąć jednym okiem na kilku kolejnych nocnych dyżurach i poszło dość szybko :)

Moja ocena serialu 5,5/10

Oczywiście jest to moja subiektywna ocena, każdy ma prawo do własnej, dlatego polecam obejrzeć ten serial i samemu wyrobić sobie własne zdanie. A jeżeli widziałaś/eś już ten serial to chętnie poznam Twoją ocenę.

  • 87Upvotes
  • $1.61Reward
  • 5Comments

Comments

You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments