10 months ago

Opactwo benedyktynów na Monte Cassino

Tydzień temu poświęciłem trzy posty trzem cmentarzom wojennym z okresu II wojny światowej, które znajdują się nieopodal miejscowości Cassino. Każde z tych miejsc jest warte odwiedzenia tak samo jak klasztor zakonu benedyktynów na wzgórzu Monte Cassino.

0.jpg

Opactwo zostało założone w roku 529 przez świętego Benedykta z Nursji w celu stworzenia bezpiecznego miejsca, świętej szkoły i społeczności, wolnej od wad, rozproszenia uwagi i negatywów, które zaobserwował gdzie indziej. Klasztor jest miejscem pracy, modlitwy i struktury dla osób poszukujących życia duchowego i przewodnictwa. Klasztor był wielokrotnie w czasie swojego istnienia splądrowany i poważnie uszkodzony, ostatnio w czasie II wojny światowej w 1944 roku. Klasztor stał się pomnikiem narodowym i doznał poważnych zniszczeń podczas alianckich bombardowań podczas bitwy pod Monte Cassino w lutym 1944 roku, kiedy to opactwo zostało uznane za twierdzę niemiecką. Po wojnie opactwo zostało odbudowane przez rząd włoski i ponownie konsekrowane w 1964 roku przez papieża Pawła VI.

Decyzja o bombardowaniu klasztoru została podjęta na podstawie błędu młodego oficera brytyjskiego wywiadu, który tłumacząc przechwyconą niemiecką wiadomość radiową pomylił niemieckie słowo "opat" z podobnym słowem "batalion". Jego wersja, że niemiecka jednostka wojskowa używała klasztoru jako swojego stanowiska dowodzenia, z naruszeniem układu watykańskiego, który traktował go jako neutralny, przekonała przełożonych. Alianccy generałowie zarządzili bombardowanie klasztoru. Dopiero gdy samoloty były w powietrzu, brytyjski oficer wywiadu, pułkownik David Hunt, ponownie sprawdził przechwycone wiadomości radiowe. Odkrył, co zostało powiedziane: "Opat jest z mnichami w klasztorze". Niestety było zbyt późno, żeby odwołać atak. W wyniku nalotów klasztor doszczętnie zniszczono (ocalały jedynie krypty św. Benedykta i św. Scholastyki). Zginęło około 250 mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy schronili się w klasztorze.

Ruiny stworzyły wspaniałą pozycję obronną dla armii niemieckiej, która broniła pozycji na wzgórzu do 18 maja 1944 roku, kiedy to polski patrol z 12 Pułku Ułanów Podolskich pod dowództwem ppor. Kazimierza Gurbiela zajął opuszczone przez Niemców ruiny klasztoru. Trwa spór o to, czy przed bombardowaniem klasztor był okupowany przez Niemców.

Pomimo tragedii, wielu zniszczeń i niestabilności w otaczającym go świecie, opactwo na Monte Cassino i napisane w nim przesłanie przetrwało z wielką pomocą oddanych wyznawców i społeczności. Z tego powodu Monte Cassino jest postrzegane jako solidna skała i fundament, którym jest dzisiaj - pokonując wielkie trudności dzięki niezachwianej wierze.

1.jpg

2.jpg

4.jpg

Jeszcze parę lat temu z tego balkonu był doskonały widok na Polski Cmentarz Wojskowy, ale drzewo urosło i zasłoniło widok :(

5.jpg

6.jpg

7.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

14(1).jpg

15.jpg

16.jpg

Widoki na miasto Cassiono i dolinę, która miała być autostradą aliantów do Rzymu, a silne umocnienia na lini Gustawa zatrzymały ich w okolicach Cassino na długie miesiące.

18.jpg

19.jpg

Na koniec kilka rad, wstęp do klasztoru jest bezpłatny, tylko wejście do muzeum jest płatne, ale szczerze powiedziawszy nie ma tam zbyt wiele do oglądania, dużo ciekawsza jest kaplica, w niedzielę są tam odprawiane msze. Co prawda przy samym klasztorze znajduje się parking samochodowy, ale jest płatny. Ponieważ na pewno będziecie też odwiedzać polski cmentarz to warto zaparkować samochód przy wejściu na cmentarz, jest tam dość spory parking, i co najważniejsze jest bezpłatny. A wtedy po odwiedzeniu cmentarza można bez problemów przejść pieszo około 400-500 metrów do klasztoru.

A zaoszczędzone pieniądze można spożytkować na przykład na włoskie wino :) lub pizzę.

Wspomniane na początku posty o cmentarzach wojennych:

  • 316Upvotes
  • $6.47Reward
  • 5Comments

Comments

You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments