a year ago

Katedra Notre-Dame w Laon

Do miasta Laon trafiliśmy jadąc w stronę Paryża bezpłatnymi drogami lokalnymi. Zazwyczaj, żeby zaoszczędzić czas korzystaliśmy z płatnej autostrady, która biegnie bardziej na północ. Ale akurat wtedy nie śpieszyliśmy się tak bardzo, bo nie jechaliśmy na jednodniową wycieczkę do Paryża tylko na weekend do podparyskiego Saint-Germain i Wersalu.

Laon01.jpg

Pierwszą informację o ufortyfikowanym mieście z katedrą na płaskowyżu, widocznym z lokalnej drogi dostałem od kuzyna, który nas odwiedził z rodziną rok wcześniej, a który właśnie wybrał tą bezpłatną drogę, żeby dostać się do Disneylandu. Po powrocie wypytywał mnie, czy tam byłem, a ja do końca nie wiedziałem o czym on mówi, bo jak wspomniałem zazwyczaj korzystaliśmy z innej drogi. Dopiero wspólnie wyszukaliśmy w Google, co to za miasta i co to za budowla góruje nad nim. Dzięki temu skojarzyłem, że ten płaskowyż jest również widoczny z autostrady A26 miedzy Reims, a Saint Quentin.

Laon13.jpg

Laon16.jpg

Tak więc pewnego wrześniowego dnia nieśpiesznie jadąc w stronę Paryża zaplanowałem, że w Laon zjemy lunch i przy okazji rozejrzymy się po mieście. Decydując się na wizytę w tym mieście warto zostawić samochód w niższej części gdzie są darmowe parkingi, w górnej części na płaskowyżu są wyłącznie strefy płatnego parkowania i jest ich niewiele. Zaparkować można na dużym parkingu nieopodal stacji kolejowej i do góry wjechać w wagoniku kolejki, która kursuje kilkanaście razy dziennie, oczywiście można też wejść pieszo, przy okazji podziwiając widoki ze wzgórza.

Laon14.jpg

Laon1112.jpg

Dawna stolica Francji za panowania Karolingów jest stosunkowo niewielkim miastem na granicy Pikardii, obszaru Paryskiego i regionu Szampanii, prawa miejskie zawdzięcza pochodzącemu z Laon świętemu Remigiuszowi, dzięki niemu miasto urosło do rangi biskupstwa. Laon słynie z gotyckiej katedry, malowniczych domów i alejek, tajemniczej sieci podziemnych galerii i średniowiecznych murów obronnych.

Laon06.jpg

Katedra jest jednym z najstarszych gotyckich katedr we Francji jej budowę rozpoczęto w XII wieku, a zakończono około 1230 roku, zbudowano ją w miejscu małego kościółka poświęconego Najświętszej Maryi Pannie z połowy IV wieku. Oryginalnie katedra miała siedem wież. Dwie frontalne wieże mają wysokości 56 metrów, zachwyciły one między innymi średniowiecznego architekta Villarda de Honnecourt, który tak o nich powiedział "byłem w wielu miejscach, ale nigdzie nie widziałem takich wież ja te z Laon" i uwiecznił je na swoich szkicach, które przetrwały do naszych czasów.

Laon08.jpg

Laon0910.jpg

Wymiary wewnętrzne są równie imponujące, środkowa nawa ma 110 metrów długości, 30 metry szerokości i 24 metry wysokości. Dla porównania słynna paryska katedra Notre-Dame jest o 20 metrów dłuższa, 15 metrów szersza i 11 metrów wyższa.

Laon030502.jpg

Laon07.jpg

Pomimo niesprzyjającej pogody spacer po tym klimatycznym miejscu był bardzo przyjemny, szkoda, że była to około dwu godzinna wizyta i musieliśmy ruszyć w dalszą drogę, bo warto poświęcić temu miastu i jego długiej historii więcej czasu.

Laon171819.jpg

Laon20.jpg

  • 374Upvotes
  • $7.41Reward
  • 4Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments