3 years ago

Ostatnio przeczytałem #86 - "Zaraza" - Przemysław Piotrowski

"Zaraza" to jest czwarta cześć trylogii, której głównym bohaterem jest komisarz Igor Brudny. Dobrze przeczytaliście "czwarta cześć trylogii". Jakoś tak się porobiło na rodzimym rynku wydawniczym, że trylogie mają więcej niż klasycznie trzy części, tą drogą poszedł swego czasu Remigiusz Mróz w trylogii "Komisarz Frost", która aktualnie ma już siedem części. Przemysław Piotrowski idzie tą samą drogą i to mnie cieszy, bo może to zabrzmi dziwnie, ale pokochałem "mroczny, przesiąknięty złem świat" komisarza Igora Brudnego.

Z1.jpg

Cudowne ocalenie to malutka furtka, którą zostawił sobie autor w "Cherubie" ostatnim prawilnym tomie trylogii. Zielona Góra zostaje tłem makabrycznych morderstw młodych kobiet, sprawy z pozoru się nie łączą bo obrażenia kobiet są różne. Jedna z nich zginęła po tym jak wcześnie była brutalnie gwałcona, maltretowana i okaleczana. Ciało ostatnio znalezionej kobiety nie nosi śladów przemocy seksualnej, ale przed śmiercią została odsączona cała krew. Zagadką pozostaje też niezidentyfikowana kobieta, która cudownie przeżyła wypadek samochodowy, ale była w tragicznym stanie psychicznym i fizycznym, od kilku miesięcy przebywa na obserwacji w szpitalu psychiatrycznym i nie ma z nią żadnego kontaktu.

Decyzją prokuratora Karola Magiery powołana została w KMP w Zielonej Górze specjalna grupa do wyjaśnienia tych spraw, w jej skład weszli między innymi komisarz Julia Zawadzka i komisarz Artur Kłos. Para nieszczególnie za sobą przepada. W tym samym czasie Igor Brudny jest na zwolnieniu lekarskim, powoli i z trudem dochodzi do siebie, ma problemy z poruszaniem się, codzienne ćwiczenia z rehabilitantem są jego jedynym zajęciem, do czasu pojawienia się na progu jego domu Justyny Klepackiej. Desperacko prosi Igora, żeby pomógł jej znaleźć zaginioną siostrę z którą nie miała kontaktu od kilku miesięcy. Pomimo obaw, czy podoła spawie w obecnym stanie, oraz po rozmowie z Julką, Igor podejmuje się odnalezienia "Malwiny Klepackiej, młodej kobiety po traumatycznych przejściach, zagubionej, pragnącej od życia zadośćuczynienia za to, co los zgotował jej w młodości".

Od tego czasu Igor nieformalnie wspiera Julkę w jej śledztwie. Szybko odkrywają, że sprawy mogą łączyć się, a wszystko może mieć związek "gangiem sutenerów, niejakimi braćmi Pawlickimi, Zbychem albo Chudym i jego bratem Góralem", bo zamordowane to Ukrainka i Białorusinka pracujące dla nich na wylotówkach z miasta. Zaczyna się polowanie na „Wampira” z Zielonej Góry zanim on zaatakuje ponownie.

Z2.jpg

"Zaraza" to mroczny thriller, pełen korupcji, przemocy i cierpienia, które jest głównie udziałem młodych kobiet, podstępem ściąganych do Polski i wykorzystywanych przez grupy przestępcze. Co jest tytułową "Zarazą"? Wszechobecna korupcja, układy, dupochrony, która według Igora Brudnego zżerają ten kraj, "zaraza", która żywi się złem w najczystszej postaci i zatacza coraz szersze kręgi na szczytach władzy. Autor ustami swojego bohatera zdaje się nawiązywać do sytuacji w Polsce.

Te skurwysyny z Wiejskiej podporządkowały sobie prokuraturę, a na stanowisko komendanta głównego awansowały uległego partii frajera, który dodatkowo jest arcydebilem. Korumpują na potęgę, kupczą stanowiskami, zastraszają i grożą wszystkim, którzy widzą ich machloje. ... Chodzi o całokształt. O to, że żyjemy w chorym i niewydolnym kraju, na którego czele stoi człowiek chory psychicznie. Facet otoczył się bandą usłużnych psychopatów, którzy czują się zupełnie bezkarni. Kradną, urządzają sobie „dark party” i jeszcze do tego kryją księży, którzy gwałcą dzieci. Czy to jest, kurwa, normalne? Czy obywatele naprawdę tego nie widzą?

Lektura wciągnęła mnie bez reszty, dosłownie pochłonąłem tę powieść w dwa dni. Rollercoaster na który wsadził czytelnika autor pędzi z zawrotną prędkością, zwroty akcji, mistrzowskie mylenie tropów, to wszystko cechuje powieści Przemysława Piotrowskiego, a tożsamość "Wampira" może zaskoczyć. Z niecierpliwością czekam na piąty tom trylogii, bo tym razem nie furtka ale brama garażowa została otworzona.

data wydania: 10 listopad 2021
ISBN: 9788382520705
liczba stron: 432
kategoria: kryminał, thriller
język: polski


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


  • 71Upvotes
  • $40.95Reward
  • 7Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments